Tchaj-wan ve zkratce:
- neobjevený klenot jihovýchodní Asie
- horké prameny a všudypřítomné lázně
- moderní země s panenskou přírodou
- vynikající kuchyně a ten nejjemnější čaj
Tchaj-wan – Praktické informace
Cestovní doklady a vízové informace
- Informace pro občany České republiky:
K vycestování je potřeba cestovní pas platný alespoň 6 měsíce po návratu ze země. Vízum není nutné pro turistický pobyt kratší 90 dní. - Informace pro občany ostatních zemí:
Údaje o pasových a vízových požadavcích včetně přibližných lhůt pro vyřízení víz pro občany třetích zemí jsou k dispozici u příslušných úřadů třetí země (ministerstvo zahraničních věcí, zastupitelský úřad).
Upozornění
V místech se zvýšenou koncentrací osob a turisticky vytížených místech si hlídejte své osobní věci. Doporučujeme si vyhotovit kopie cestovních dokladů.
Tchaj-wan je velmi bezpečná země s nízkou kriminalitou a naprosto ojedinělými trestnými činy. Zvýšené nebezpečí představují zemětřesení, na které je ovšem ostrov velmi dobře připraven ať stavbou budov tak prevencí. V letních měsících přicházejí na ostrov tajfuny, které jsou vždy předem monitorovány a avizovány obyvatelům i turistům.
Pozor na silniční dopravu, zvláště na motocykly.
Elektrické zásuvky
Je nutný cestovní adaptér. Většina zásuvek je amerického typu.
Doba letu
Přímo. S přestupem. čti více
Jazyk
Úředním jazykem je čínština. Doporučuje je alespoň základní znalost angličtiny.
Počasí/Podnebí
Nejlepší doba pro návštěvu je listopad až duben, kdy panují příjemné teploty. Červen – září se objevují tajfuny. V zimě se teploty pohybují kolem 10 stupňů.
Měna
Oficiální měnou je tchajwanský dolar (TWD), který se dělí na ťiao a fen. Na cestu si směňte EUR či USD a výměnu uskutečněte po příletu na letišti (při výměně bude požadován cestovní pas). Platby kartou lze uskutečnit pouze ve větších hotelech. Známé kreditní karty jsou akceptovány téměř všude.
1 TWD = cca 0,70 CZK
Aktuální směnný kurz zde.
Zdravotní informace a požadavky
- Povinná očkování: žádná
- Doporučená očkování: žloutenka typu A, žloutenka typu B
Fotografování
Platí zákaz fotografování vojenských, policejních, bezpečnostních složek, bezpečnostních objektů (tunely, mosty) ale i kamerových systémů. Neodporučuje se fotografování míst, kde je vyvěšena alžírská vlajka.
Turistické objekty lze fotit bez problémů. Dále po poradě s místním průvodcem.
Tipy (zajímavá místa, suvenýry…)
- Nejlepší suvenýry, které lze z Tchaj-wanu dovézt jsou: keramický čajový set, razítko se jménem v čínštině, tradiční čínský oděv, vějíř, kaligrafický set, papírový deštník hakka, sošky, bylinky.
- Spropitné není zvykem, ale je slušnost jej dát.
- Taiwanské jídlo: hovězí nudlová polévka, hot pot, taiwanský burger gua bao, zong zi (rýžový knedlík zabalený v listech), smažené kuře, jarní palačinka
Příklad cen v destinaci
Hovězí nudlová polévka – od 185 TWD
Ceny jsou srovnatelné s cenami v ČR.
Kontaktní úřady
Proč byste měli navštívit Tchaj-wan
Kao-siung
Průmyslově orientovaný Kao-siung představuje protipól severně umístněné Tchaj-Peji. Za vidění tu stojí například největší skleněná mozaika na světě, kterou najdete ve střeše stanice metra Formosa Boulevard. Symbolem města je pak dvojice pagod Tygra a Draka, které odkazují na bohatou buddhistickou minulost ostrova.
Tchaj-Pej
Na prohlídku hlavního města si vyhraďte nejlépe několik dní. I tak nestihnete pojmout ani desetinu jeho krás. Projděte se po náměstí Svobody, navštivte Národní palácové muzeum nebo zavítejte do jednoho z desítek zdobených chrámů. Celou tu krásu si pak nejlépe vychutnáte z vyhlídky v mrakodrapu Taipei 101, který byl do roku 2010 nejvyšší budovou světa.
Nefritová hora
Nejvyšší hora ostrova, Yushan, odpočívá ve výšce těsně pod hranicí 4 000 metrů. Výšlap na jeho vrchol patří mezi náročnější a zažádat budete muset o speciální povolení. Jakmile ale vystoupáte do výšin, kde vám bude dělat společnost pouze nedotčená příroda, na veškeré strasti světského života rázem zapomenete.
Království kamene
Geopark Yehliu je 2 kilometry dlouhý mys ve čtvrti v Nové Tchaj-peji. Na první pohled zaujme netradičními kamennými formacemi, které připomínají všemožné předměty a symboly. Nejslavnější kámen jako by z oka vypadl královně Nefertiti. Najdete tu ale i kuřecí stehýnko, svíčku nebo mohutné houby – vše samozřejmě z kamene.
Vodopády
„Malá tchajwanská Niagára“, jak se vodopádům Shifen přezdívá, se objevuje na předních stránkách většina turistických průvodců. Díky dobrému spojení s hlavním městem se navíc jedná o pohodlný jednodenní výlet, který může podniknout každý bez ohledu na fyzickou kondici.
Lázně
Lázeňská kultura sice není na Tchaj-wanu tak pokročilá jako třeba v Japonsku, přesto zde najdete desítky moderních i tradičních zařízení, které si přímo říkají o návštěvu. Pravidla jsou tu navíc mnohem uvolněnější, a tak se tu mohou koupat například i lidé s tetováním. Pokud vám nevadí specifický závan síry, vydejte se do provincie Yang Ming Shan, kde vás zbaví snad všech zdravotních neduhů.
Kuchyně
Tchajwanská kuchyně je velmi podobná kuchyni jihočínské, avšak s výraznými vlivy Japonska a místních původních obyvatel. Nemusíte se proto bát, že byste na jídelních lístcích nenašli plněné knedlíčky, nudlové pokrmy, pečený bůček nebo mořské plody. Vedle nich tu ale čekají i výtečné ananasové koláčky nebo mleté rybí maso zalité vývarem.
Čaj
Tchajwanci nedají na čaj dopustit. Každý rok se tu vyprodukuje přes 20 tisíc tun těchto aromatických listů a naprostá většina se zde rovnou i zkonzumuje. Narazit tu můžete na ty vůbec nejkvalitnější oolongy na světě. Výběr toho, co domů dovézt jako suvenýr, je tu tak vskutku jednoduchý.