Švýcarsko 

Rady, tipy, informace na cesty

Švýcarsko ve zkratce:

  • malebné alpské vrcholy a modrá jezera
  • luxusní hodinky a proslulé banky
  • království sýrů a čokolády
  • cesta Bernina Expressem od palem až k ledovcům

Švýcarsko – Praktické informace

icon
Cestovní doklady a vízové informace
  • Informace pro občany České republiky:
    K vycestování je potřeba občanský průkaz nebo cestovní pas platný minimálně po dobu pobytu. Vízum není od vstupu České republiky do Schengenského prostoru nutné.
  • Informace pro občany ostatních zemí:
    Údaje o pasových a vízových požadavcích včetně přibližných lhůt pro vyřízení víz pro občany třetích zemí jsou k dispozici u příslušných úřadů třetí země (ministerstvo zahraničních věcí, zastupitelský úřad). 

icon
Elektrické zásuvky

230 V, 60 Hz – zásuvky typu C a J, je proto nutné použít adaptér.

icon
Doba letu

Obvyklá doba letu z ČR do Švýcarska je cca 1,5 hodiny. čti více

icon
Jazyk

Úředními jazyky jsou němčina, francouzština, italština a rétorománština.

icon
Počasí/Podnebí

Země leží v mírním klimatickém pásu. Teploty jsou závislé na nadmořské výšce. Průměrné teploty ve se pohybují mezi 20 a 25 °C v létě, v zimě klesají ke 2 °C, ve vyšších nadmořských oblastech až -6 °C.

icon
Měna

Švýcarský frank (CHF), 1 CHF = cca 26,49 Kč.
Doporučujeme si s sebou do destinace vzít hotovost v eurech, kterou si můžete směnit na místní měnu, případně lze směnit i ve směnárnách a bankách v ČR. Ve Švýcarsku lze platit běžnými platebními kartami. Hotovost doporučujeme pro platbu v menších městech a vesnicích např. pro nákup suvenýrů či drobného občerstvení.
Aktuální směnný kurz zde.

icon
Zdravotní informace a požadavky
  • Povinná očkování: žádná
  • Doporučená očkování: žloutenka typu A, žloutenka typu B
icon
Místní čas

Časové pásmo stejné jako v České republice GMT+1. V Švýcarsku se střídá letní a zimní čas.

icon
Tipy (zajímavá místa, suvenýry…)
  • Ženeva – významné bankovní centrum a světové středisko hodinářského průmyslu najdeme na břehu druhého největšího jezera v Evropě
  • Basilej – nádherné město na severozápadě Švýcarska, kterému dominuje gotická katedrála svatého Martina
  • Bern – hlavní město Švýcarska, které se kromě slavných medvědů pyšní i zachovalým středověkým centrem zapsaným na Seznamu UNESCO
  • Suvenýry – čokoláda, sýry, hodinky, víno, kapesní nože.
icon
Příklad cen v destinaci

Oběd v restauraci – cca 22 CHF
Pivo v restauraci – cca 6 CHF
Káva v restauraci – cca 5 CHF
Pohonné hmoty – cca 2,3 CHF
Chléb v obchodě – cca 2 CHF

Kontaktní úřady

Proč byste měli navštívit Švýcarsko


Bern

Bern je domovem pro necelých 140 000 obyvatel, což je zhruba stejně jako v případě Plzně. Už po staletí je symbolem města černý medvěd s plamenným jazykem. Takového tu sice nenajdete, trojici těch „obyčejných“ ale můžete potkat v Bärenparku na břehu řeky Aare. Za vidění stojí i budova Parlamentu, astronomické hodiny Zytglogge nebo gotická katedrála Münster. Čím dál populárnější je i gastroturistika, jelikož koncentrace vyhlášených restaurací a hospod je v Bernu nevídaná.

Lyžování

V náručí Švýcarských alp najdeme výtečné podmínky pro sjezdové lyžování. Luxusní střediska v čele s Davosem a Sv. Mořicem patří k tomu nejlepšímu, co evropské svahy nabízejí. Častokrát je zdobí technicky zajímavé lanovky a nesmírně pestrá je i nabídka jízdy volným terénem. Na úpatí pak se stoprocentní jistotou narazíte na restauraci, ze které se vám snad ani nebude chtít odejít.

Nádherná příroda

Švýcarská příroda nepotřebuje zdlouhavé představování. Panenská jezera, mohutné horské štíty, sytě zelené louky a oslňující ledovce má před očima každý. Ach, jaká rozmanitost se může skrývat na tak malém prostoru!

Malebné vesničky

Švýcarsko netvoří jen velká města, ale i drobné vesničky s jedinečným šarmem, které by byla škoda opomenout. Bohatě zdobenou Guardu doporučujeme navštívit už jen kvůli kvalitním výrobkům z ovčí vlny, které tu lze zakoupit. Alpské útočiště Mürren nabídne ideální odrazový můstek pro prozkoumávání velehor, Leukerbad zase vše potřebné pro provozování zimních sportů.


Ženeva

Významné centrum bankovnictví, hodinářství a frankofonní kultury je zároveň jedním z nejdražších míst k životu. Dominantou města je obří Ženevské jezero, jehož hladinu rozráží 140 metrů vysoký vodotrysk. Toulání starým městem plným úzkých uliček, kobek a podloubí vydá na hodiny, stejně tak i prohlídka Paláce národů, sídla OSN. Dobít baterky doporučujeme v lázních Bains des Pâquis, které využívají všech darů Ženevského jezera

Železnice

Nikdo neumí takové železnice jako Švýcaři. Na nostalgickou vlnu tu naskakují desítky historických parních lokomotiv, například na trase Furka-Bergstrecke. Největším lákadlem jsou však luxusní panoramatické železnice křižující panenskou přírodu. Glacier Express, označovaný za nejpomalejší rychlík světa, názorně předvede, jak ohromující dokáže být sníh a led. Neméně slavný Bernina Express vás provede všemi ročními obdobími – svou trasu totiž končí v až v italském Tiranu.

Čtyři světy

Švýcarsko je konfederací 26 autonomních kantonů, které mají vlastní vládu, ústavu a zvyky. Každý kout země je tak unikátním dílem švýcarské mozaiky. Svědčí o tom i fakt, že tato alpská země řadí mezi úřední jazyky rovnou čtyři řeči – němčinu, italštinu, francouzštinu a rétorománštinu.

Hodinky

Až polovina světové produkce hodinek se rozběhne díky šikovným rukám švýcarských hodinářů. Značky jako Festina, Omega nebo Rolex patří ve svém oboru k tomu nejlepšímu. Ve Vallée de Joux hodinkám dokonce zasvětili vlastní muzeum. Zaujme už na první pohled, a to netradičním spirálovitým tvarem budovy, který odkazuje na natahovací pružinu.

Alpy

Švýcarské Alpy se mohou pyšnit hned několika „nej“. Najdeme tu největší koncentraci vrcholků nad 4 000 metrů a zároveň nejhustší zastoupení ledovců v kontinentální Evropě. Ikonický vrchol Matterhorn, který se tyčí do výšky 4 478 metrů patří mezi nejznámější symboly Švýcarska. Dlouhou dobu dokonce zdobil nejslavnější místní značku čokolády.

Lahůdky

Rozpálené fondue, roztékající se Gruyére a štiplavá octová klobáska. Člověku se sbíhají sliny, jen když čte tyto řádky. Radost si Švýcaři umí udělat i sladkými pochoutkami. Každý rok spořádá průměrný obyvatel této alpské země skoro 13 kilogramů čokolády! Mlsání pak nejčastěji vyvažují tzv. Nüsslisalátem z polníčku, vajec a krutonů.