Slovensko 

Rady, tipy, informace na cesty

Slovensko ve zkratce:

  • nádherná příroda ve stínu Tater
  • horké prameny a četná lázeňská střediska
  • keltské osady a půvabná Bratislava
  • vodní skotačení v Tatralandii

Slovensko – Praktické informace

icon
Cestovní doklady a vízové informace
  • Informace pro občany České republiky:
    K vycestování je potřeba občanský průkaz nebo cestovní pas platný minimálně po dobu pobytu. Vízum není od vstupu České republiky do Evropské unie nutné.
  • Informace pro občany ostatních zemí:
    Údaje o pasových a vízových požadavcích včetně přibližných lhůt pro vyřízení víz pro občany třetích zemí jsou k dispozici u příslušných úřadů třetí země (ministerstvo zahraničních věcí, zastupitelský úřad). 

icon
Elektrické zásuvky

Stejné jako v CZ (220 V).

icon
Doba letu

Obvyklá doba letu z ČR na Slovensko je cca 1 hodina. čti více

icon
Jazyk

Úředním jazykem je slovenština.

icon
Počasí/Podnebí

Na Slovensku panuje mírné klima, které se nijak výrazně neliší od podnebí v ČR. Průměrná letní teplota dosahuje 21 °C, v zimě klesá k -2 °C.

icon
Měna

Euro (EUR), 1 EUR = cca 25,33 Kč.
V destinaci je možné platit běžnými platebními kartami. Doporučujeme alespoň minimální hotovost v €, např. pro nákup suvenýrů ve stáncích.
Aktuální směnný kurz zde.

icon
Zdravotní informace a požadavky
  • Povinná očkování: žádná
  • Doporučená očkování: Žloutenka typu A, Žloutenka typu B
icon
Místní čas

Na Slovensku se střídá zimní a letní čas. Časový posun oproti ČR není. Časové pásmo GMT+1.

icon
Tipy (zajímavá místa, suvenýry…)
  • Lomnický štít – se svou výškou 2 634 m se jedná i druhou nejvyšší horu Slovenska a její vrchol lze zdolat za pomocí lanovky ze Skalnatého Plesa
  • Přechod z Chopku na Ďumbier – Jedna z nejkrásnějších turistických tras na Slovensku vás za jeden den provede dvěma ze tří nejvyšších vrcholů Nízkých Tater, Chopok a Ďumbier
  • Piešťany – nejslavnější slovenské termální lázně s více než dvousetletou tradicí
  • Suvenýry – sýry (parenica, korbáčiky, bryndza), víno, vyšívané šaty, ornamentální sekera valaška
icon
Příklad cen v destinaci

Oběd v restauraci – cca 8 EUR
Káva v restauraci – cca 2,5 EUR
Pivo v restauraci – cca 3,5 EUR
Pohonné hmoty – cca 1,7 EUR

Kontaktní úřady

Proč byste měli navštívit Slovensko

Bratislava

Hlavní město Slovenska překvapí i ty nejnáročnější cestovatele. Procházku si nejlépe rozvrhnete ze špičky Michelské věže, odkud budete mít na metropoli krásný výhled. Vynechat nesmíte Bratislavský hrad, Nový most s restaurací UFO, Modrý kostelík nebo obrácenou pyramidu Slovenského rozhlasu. Cestou se ale nezapomeňte zastavit v jednom z mnoha místních bister a restaurací, ať vás v půli cesty nezradí síly.


Banská Štiavnica

Bohatá historie těžby stříbra a zlata je v Banské Štiavnici patrná na první pohled. Domy jsou tu totiž o mnoho honosnější, než je ve středním Slovensku zvykem. Staré centrum města je dokonce zapsané i na seznamu UNESCO. Mimo něj tu najdete tu najdete i slavnou Banku lásky, kterou v roce 2024 poničil velký požár. Své brány však znovu otevře už v roce 2026. Vyrazit můžete i ve stopách místní kalvárie, která vás provede celkem 22 zastávkami symbolizujícími ukřižování Ježíše Krista.

Keltská historie

Během mladší doby železné se do historie dnešního Slovenska významně zapsali slavní Keltové. Nejznámějším důkazem jejich přítomnosti je patrně bratislavské oppidum, kde se dokonce našly pozůstatky keltské mincovny. Další větší sídliště můžete prozkoumat na vrchu Havránek nedaleko Liptovské Mary, kde byl zrekonstruován dvorec z 2. století před naším letopočtem.


Termální prameny

Na Slovensku snad nejde najít pramen, který by neměl alespoň 25 °C nebo rovnou neléčil zdravotní neduhy. Bešeňová, Piešťany, Poprad nebo Štúrovo jsou jen ukázkou míst, kde se můžete z těchto podzemních tekutých pokladů radovat. Dětem pak na tvářích vykouzlí úsměv největší aquapark v zemi, Tatralandia, který zdobí 14 bazénů a jednou tolik skluzavek a tobogánů.

Tatry

Bez Tater by snad ani nebylo Slovenska. Nejmenší velehory na světě jsou totiž se svou mateřskou zemí svázány tak pevně, že se dokonce probojovaly až do tamní státní hymny! Jsou bohaté na plesa, vodopády, nádherné výhledy i turistické trasy, a to navíc za každého ročného období. Přesvědčte se sami!

Pod zem!

Hluboko pod Slovenskem odpočívá přes 2 500 jeskyní a dá se mezi nimi najít i pěkná řádka skutečných rarit. Nesčetné krápníky jeskyně Domica ji vynesly až na seznam UNESCO. Demänovská ledová jeskyně zase patří k těm vůbec nejstarším známým jeskynním komplexům v Evropě. Vynechat nesmíme ani Ochtinskou jeskyni, jedinou aragonitovou jeskyni na starém kontinentu.

Lyžování

Na Slovensko nemusíte vyrážet pouze v létě! Lyže tu navíc mohou nazout i sněhem nepolíbení – ve stínu Tater lze totiž najít pěknou řádku odpočinkových tratí. Nezapomínají tu ale ani na ty, co to s lyžováním myslí vážně. Sportovně založení tak mohou vyrazit například do Jasné v Nízkých Tatrách, která je se svými 50 kilometry sjezdovek –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ včetně těch nejčernějších –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ skutečnou královnou slovenských skiareálů.