Panama 

Rady, tipy, informace na cesty

Panama ve zkratce:

  • tropická krajina na pomezí kontinentů
  • deštné pralesy i mohutné vulkány
  • Panamský průplav –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zázrak moderní techniky
  • bohaté kulturní dědictví

Panama – Praktické informace

icon
Cestovní doklady a vízové informace
  • Informace pro občany České republiky:
    K vycestování je potřeba cestovní pas platný alespoň 6 měsíců od návratu. Vízum není nutné pro turistický pobyt kratší než 90 dní. Při vstupu může být požadováno se prokázat zpáteční letenkou a dokladem o finančních prostředcích ve výši 500 USD.
  • Informace pro občany ostatních zemí:
    Údaje o pasových a vízových požadavcích včetně přibližných lhůt pro vyřízení víz pro občany třetích zemí jsou k dispozici u příslušných úřadů třetí země (ministerstvo zahraničních věcí, zastupitelský úřad). 

icon
Elektrické zásuvky

110 V, 60 Hz – zásuvky typu A a B, je proto nutné použít adaptér.

icon
Doba letu

Obvyklá doba letu z ČR do Panamy je 15 až 18 hodin v závislosti na zvoleném odletovém letišti a letovém řádu. čti více

icon
Jazyk

Úředním jazykem je španělština.

icon
Počasí/Podnebí

V Panamě panuje tropické klima, kde se střídá období sucha a období dešťů. Průměrná teplota v lednu dosahuje 27 °C, v červenci okolo 32 °C. Nejmohutnější deště trvají od května do října.

icon
Měna

Panamský balboa (PAB), 1 PAB = cca 23,48 Kč. V praxi se s panamským balboou setkáte jen ve formě drobných, papírové bankovky neexistují. Balboa je totiž fixován na kurz amerického dolaru. Dolary tak můžete platit úplně všude. Stejně tak lze běžně platit kartou.
Aktuální směnný kurz zde.

icon
Zdravotní informace a požadavky
  • Povinná očkování: žlutá zimnice
  • Doporučená očkování: břišní tyfus, žloutenka typu A, žloutenka typu B
icon
Místní čas

GMT-5. Oproti ČR je v zimě -6 hodin, v létě – 7 hodin.

icon
Tipy (zajímavá místa, suvenýry…)
  • Ciudad de Panamá – hlavní město země se starým centrem zapsaným na Seznamu kulturního dědictví UNESCO, kde kromě koloniální architektury narazíte i na mohutné mrakodrapy, pouliční festivaly nebo slavnou pevnost Portobelo-San Lorenzo
  • Panamský průplav – jednu z nejdůležitějších staveb v historii lidstva a zároveň největší příkop na planetě stojí za to navštívit už jen kvůli muzeu mapující jeho vznik
  • Národní park Darién a Islas San Blas – jeden z nejznámějších národních parků v rámci celé Střední Ameriky, kde žijí jednoduchým životem místní indiáni
  • Suvenýry – kožené zboží, klobouky, barevné látky, rum, výrobky z kokosových skořápek
icon
Příklad cen v destinaci

Levný oběd v restaurací – cca 195 Kč
Pivo – cca 55 Kč
Balená voda 1,5 l – cca 22 Kč
Jízdenka na MHD – cca 13 Kč

Kontaktní úřady

Proč byste měli navštívit Panamu

Džungle

Visuté mosty, hustá džungle, tři stovky druhů ptáků a jedna z nejlepších káv na světě. Některé kusy naší planety to v loterii zkrátka vyhrály a panamská oblast Boquete je bezpochyby jednou z nich. Budete-li mít čas nazbyt, zamiřte do vesnice Jamarillo. Místní farmáři tu připravují ty nejvybranější delikatesy, a to výhradně z potravin, které ještě ráno odpočívaly na poli.

Skrz kontinenty

Technologický zázrak, oltář lidských ambicí nebo brána mezi kontinenty. Za dobu své existence si Panamský průplav vydobyl hned několik impozantních přezdívek. Málokterý návštěvník Panamy proto toto fascinující místo vynechá. Proplout ho můžete na jedné z mnoha turistických lodí anebo se nechat autobusem svézt k jeho zdymadlům a proplouvající lodě pozorovat. Nedaleké muzeum vám pak připomene úspěchy i útrapy jeho stavitelů.

Panama City

Při vymýšlení jména pro hlavní město jeho zakladatelé příliš kreativní nebyli. Zato architekti se zde skutečně vyřádili! Vedle sebe tu totiž leží trosky starého města Panama Vieja, zdobné katedrály a moderní kancelářské budovy. Nejzářivějším klenotem je ale bezpochyby pestrobarevná budova Biomusea, unikátní instituce zaměřené na místní biodiverzitu. Panama City je zkrátka stejně různorodé jako Panama sama.

V srdci sopky

Zavedou-li vás vaše kroky do vesničky El Valle de Antón, koukejte se důkladně pod nohy. Celá obec totiž leží přímo v kráteru vyhaslé sopky! Jedná se tak o vůbec největší obývaný kráter na světě. Zároveň je to také perfektní odrazový můstek pro poznávání panamské přírody. Díky unikátní poloze tu na teploměru naměříte o pár stupňů méně než v hlavním městě, což je spolu s lehkým vánkem obzvlášť vítaná úleva.

Ostrovní ráj

Zeptáte-li se místních, jaká část jejich země je tou vůbec nejkrásnější, nejčastěji vás pošlou směrem k souostroví Bocas v severozápadní Panamě. Skupinka devíti ostrovů a desítek menších kusů pevniny je totiž učiněným rájem na zemi. Voda tu má konstantních 26 stupňů, vlny si přímo říkají o naskočení na surf a ve vzduchu se tu mísí karibské a africké rytmy. Láska na první pohled.

Pozor na krunýř!

Unikátní biodiverzitu Panamy dokládá i fakt, že více než 200 místních pláží je přísně chráněných. Proč, ptáte se? Jedná se totiž o hnízdiště mnoha druhů želv, z nichž rovnou pěti hrozí vyhynutí. V druhé polovině roku se pak během nočních hodin můžete na jednu z pláží vypravit a sledovat, jak se miniaturní želvičky líhnou a s vypětím sil vrací do moře.


Colón

Jednou z hlavních atrakcí provincie Colón jsou její autentická karibská městečka Portobelo a La Guaira. Vychutnat si tu můžete bouřlivou karibskou atmosféru, původní hudbu Calypso nebo tradiční konžské tance, které UNESCO prohlásilo za nehmotné dědictví lidstva. Moře zde pak láká na ideální podmínky pro šnorchlování, kayaking nebo paddleboarding.



Květiny, kam se podíváš

Hledáte-li jednodenní výlet z hlavního města, máme jednoho silného uchazeče. Je jím ostrov Taboga, který leží asi 20 kilometrů od Panama City. Proč je mezi návštěvníky talk populární, vám napoví jeho přezdívka „Květinový ostrov“. Kromě bohaté flóry zde ale narazíte i na jedny z nejkrásnějších pláží v zemi.