Indie ve zkratce:
- Tádž Mahal, sněhobílý symbol oddané lásky
- bohaté duchovní tradice
- pikantní, barevná a výrazná kuchyně nakloněná vegetariánům
- nekonečná velkoměsta i prostý venkov
Indie – Praktické informace
Cestovní doklady a vízové informace
- Informace pro občany České republiky:
K vycestování je potřeba cestovní pas platný alespoň 6 měsíců od vstupu do země. Ke vstupu do země je nutné vízum. Vízum lze získat buď v klasické formě vízového štítku vylepovaného do cestovního dokladu příslušným zastupitelským úřadem Indie nebo za určitých podmínek formou elektronického víza (tzv. e-VISA) obdrženého emailem. Více informací naleznete zde.
V případě nutnosti vyžádání si dalších dokumentů k udělení víza může dojít k prodloužení doby zpracování žádosti o vízum. Doporučujeme si zajistit vízum v dostatečném předstihu před odletem do země. Po příjezdu do země se vyplňuje příjezdová karta. Náhled příjezdové karty naleznete zde. - Informace pro občany ostatních zemí:
Údaje o pasových a vízových požadavcích včetně přibližných lhůt pro vyřízení víz pro občany třetích zemí jsou k dispozici u příslušných úřadů třetí země (ministerstvo zahraničních věcí, zastupitelský úřad).
Upozornění
V Indii je dosti striktně vyžadováno za každý (i placený) úkon dávat spropitné – pohlídání bot, naložení zavazadla, fotografování, projížďka na lodi, ad. Skupina se může dohodnout, že průvodce vybere obligátní částku na spropitné a bude vždy platit dohromady za celou skupinu za přítomnosti účastníků.
Nezapomeňte, že v Indii navštívíte celou řadu chrámů a památek, kde vás čekají různá omezení. V mnoha lokalitách jsou zpoplatněny videokamery a fotoaparáty, téměř nikde nesmíte mít s sebou ve svatostánku mobil. Někde si budete muset zout boty a jít třeba jen v ponožkách, někde dokonce i bosí. Téměř všude je třeba mít zakrytá kolena a ramena, někde je vyžadována i pokrývka hlavy nebo šátek. Hinduismus má v zemi velkou vážnost, proto je nutné projevovat náležitou úctu božstvu i chrámům, není vhodné si je fotit. Do některých mešit nesmí ženy a cizinci do nich nesmějí během obřadu vstupovat.
V Indii platí pravidlo pravé ruky – při jídle, pozdravu či přijímání věcí používejte zásadně pravou ruku, levá je považována za nečistou. Pokud při přijímání věcí použijete obě ruce, je to známka úcty.
Elektrické zásuvky
230 V, 50 Hz – zásuvky typu C, D a F, je proto nutné použít adaptér.
Doba letu
Obvyklá doba letu z ČR do Indie je 10 až 16 hodin v závislosti na zvoleném odletovém letišti a letovém řádu. čti více
Jazyk
Úředními jazyky jsou hindština a angličtina.
Počasí/Podnebí
Napříč zemí panují velké klimatické rozdíly. Počasí je nutno ověřit podle konkrétní oblasti. Parná léta tu ukončují monzuny. Studené a suché zimy (říjen-březen) jsou nejvhodnější dobou k návštěvě.
Měna
Indická rupie (INR), 1 CZK = cca 3 INR
Doporučená měna s sebou jsou americké dolary (vydané nejdříve v roce 2006), eura (menší bankovky než 100 EUR) nebo britské libry (menší bankovky než 50 GBP). Výměnu peněz uskutečněte na letišti nebo v hotelu, a to vždy v oficiální směnárně. Pro případ zpětné výměny je vhodné mít potvrzení o směně. Při převzetí si bankovky zkontrolujte, zda nechybí např. i pouhý růžek – tato bankovka nebude přijata ani v bance.
Aktuální směnný kurz zde.
Zdravotní informace a požadavky
- Povinná očkování: žádná
- Doporučená očkování: břišní tyfus, horečka dengue, žloutenka typu A, žloutenka typu B
Fotografování
Je zakázáno focení některých chrámů, pohřbů a kremací.
Tipy (zajímavá místa, suvenýry…)
- Taj Mahal v Ágře – ikonické mramorové mauzoleum považované za jednu z nejkrásnějších budov na světě
- Kérala – jihoindický stát známý svými krásnými plážemi, bujnými zelenými kopci a starobylými ájurvédskými léčebnými centry
- Váránasí – posvátné město na břehu řeky Gangy a jedno z nejstarších nepřetržitě obývaných měst na světě
- Suvenýry – indický čaj, koření, ájurvédské produkty, pašmínové šály, tradiční oděv indických žen sárí, malby, modrá keramika, šperky
Příklad cen v destinaci
Šálek čaje – cca 10 INR
Šálek kávy – cca 25 INR
Balená voda – cca 10 INR