Čína ve zkratce:
- největší města světa i liduprázdná příroda
- aromatická kuchyně plná zázvoru, chilli a sojové omáčky
- Velká čínská zeď, Zakázané město a klášter Šaolin
- mix tradic a nejmodernějších technologií
Čína – Praktické informace
Cestovní doklady a vízové informace
- Informace pro občany České republiky:
K vycestování je potřeba cestovní pas platný alespoň 180 dní po návratu. Vízum není nutné pro turistický pobyt kratší než 90 dní v Hongkongu a v Macao. Pro zbylé oblasti je nutné vízum, o které lze požádat na webové stránce: https://www.visaforchina.cn/PRG2_EN/. Více informací naleznete zde: http://cz.china-embassy.gov.cn/cze/lsyw/fhqz/202207/t20220721_10725307.htm.
V případě nutnosti vyžádání si dalších dokumentů k udělení víza, může dojít k prodloužení doby zpracování žádosti o vízum. Doporučujeme si zajistit vízum co nejdříve a v dostatečném předstihu před odletem do země, nejméně 1 měsíc před odletem do destinace. - Informace pro občany ostatních zemí:
Údaje o pasových a vízových požadavcích včetně přibližných lhůt pro vyřízení víz pro občany třetích zemí jsou k dispozici u příslušných úřadů třetí země (ministerstvo zahraničních věcí, zastupitelský úřad).
Upozornění
Cestování vlakem v Číně provázejí podobné úkony, jako při cestování letadlem. Před cestou probíhá bezpečnostní kontrola, do vlaku nesmí přijít hořlavé a ostré předměty, powerbanky apod.
Pro návštěvu scénických míst jsou nutné kopie pasů.
Pro Čínu jsou typické fronty prakticky všude – památky, obchody, metro, ulice…V každém případě se usmívejte, úsměv zde má narozdíl od Evropy omluvnou funkci.
V místech se zvýšenou koncentrací osob a turisticky vytížených místech si hlídejte své osobní věci. Doporučujeme si vyhotovit kopie cestovních dokladů.
Elektrické zásuvky
Nutný cestovní adaptér.
Jazyk
Úředním jazykem je čínština (7 různých dialektů). Ve velké části země se nedomluvíte anglicky. V autonomních oblastech (Hongkong, Macao) narazíte na cizí jazyky častěji.
Počasí/Podnebí
Napříč zemí panují velké klimatické rozdíly. Počasí je nutno ověřit podle konkrétní oblasti.
Měna
Renminbi nebo také čínský juan (CNY), 1 EUR = cca 7,8 CNY
Na cestu si směňte EUR či USD a výměnu za CNY uskutečněte po příletu na letišti (při výměně bude požadován cestovní pas). Platby kartou lze uskutečnit pouze ve větších obchodních domech a obchodech.
Aktuální směnný kurz zde.
Zdravotní informace a požadavky
- Povinná očkování: žádná
- Doporučená očkování: břišní tyfus, žloutenka typu A, žloutenka typu B
Fotografování
Platí zákaz fotografování vojenských, policejních, bezpečnostních složek, bezpečnostních objektů (tunely, mosty) ale i kamerových systémů. Pro místní budete atrakce spíše vy, a tak očekávejte, že se budou chtít fotit spíše s Vámi.
Nabídka výletů
Využít můžete fakultativních výletů nad rámec programu.
Tipy (zajímavá místa, suvenýry…)
- Šanghaj – obří metropole se slavným Chrámem míru a klidu, obchodní čtvrtí Pudong a jednou z nejvyšších budov světa
- Peking – hlavní město s 22 miliony obyvatel, věhlasným Zakázaným městem a olympijským stadionem
- Velká čínská zeď – 2 000 kilometrů dlouhý obranný systém, který měl za cíl Čínu ochránit před mongolskými zájezdy
- Suvenýry – čínský čaj, čajový servis, čínské hůlky, bambusové suvenýry, čínský červený uzel, obrazy, jasmínový krém, vějíř, kašmírový svetr či šátek s čínskými motivy.
Příklad cen v destinaci
Talíř zeleninového jídla v restauraci – od 15 CNY
Talíř masového jídla v restauraci – od 25 CNY
Miska nudlí na ulici – od 15 CNY
Láhev vody – cca 1 CNY
Nanuk – cca 2 CNY
Pivo v restauraci – cca 10 CNY
Kontaktní úřady
Peking
Megalomanská metropole Peking v sobě kombinuje buddhistický odkaz s hypermoderními technologiemi. Jako první turisté míří zpravidla do Zakázaného města, tajuplného císařského komplexu, kam dříve neměl běžný smrtelník možnost vkročit. Novodobější historii pak připomene Mauzoleum Mao Ce-Tunga v samém středu města. Vítaný oddech od širokých bulvárů nabídnou tzv. hutongy, úzké uličky mezi původní zástavbou oblepené stánkaři a pouličními bistry.
Jako z jiné planety
Dramatické vrcholky Národního lesního parku Čang-ťia-ťie mnozí poznají z kasovního trháku Avatar. Přes 3 000 sloupovitých útvarů totiž posloužilo jako kulisa pro jeden z nejslavnějších sci-fi snímků všech dob. Dechberoucí výhled na národní park nabízí už od roku 2002 prosklený výtah Paj-lung, největší venkovní výtah světa.
Lidé
Obyvatelé Číny patří mezi nejskromnější a zároveň nejpyšnější národy světa. Na rozlohu, kuchyni, vynálezy i vliv na světovém bojišti jsou náležitě hrdí. Zároveň si však dokážou mnohé odříct, aby pomohli svým nejbližším. Čínská pohostinnost se projevuje zejména jídlem a alkoholem, a tak na to sebe i svůj žaludek náležitě připravte.
Kuchyně
Čínská kuchyně jako taková vlastně neexistuje. V každém regionu totiž vaří odlišná jídla z odlišných surovin. Zatímco kantonská kuchyně láká na jemné sladkokyselé chutě, sečuánské pokrmy umí pořádně rozpálit jazyk. V Šanghaji narazíte na knedlíčky podávané na tisíc způsobů, v Pekingu zase na nudlové pokrmy s grilovaným masem. Pokud bychom měli dát jedno doporučení, znělo by: Přijeďte hladoví!
Pandy
Roztomilá panda se kvůli riziku vyhubení stala tváří Světového fondu na ochranu přírody a její popularita ji vynesla až na čínská platidla. Ve světě nenajdete mnoho příležitostí, kdy tohoto nemotorného medvídka spatřit, a tak by byla škoda jejich přítomnosti při návštěvě Číny nevyužít. Vyrazit můžete například do města Čcheng-tu na jihozápadě země, kde pro ně vzniklo speciální chovné centrum.
Velká čínská zeď
Z obavy před nájezdy bojechtivých Mongolů nechali císaři z dynastie Ming vystavět na severu země největší stavbu v historii lidstva. Zeď, která se všemožnými odbočkami měří skoro 9 000 kilometrů, dnes už neplní funkci obrannou, ale turistickou. Projít se alespoň po jednom z dochovaných úseků patří k nejčastějším přáním cestovatelů mířících do Číny. Je však nutné říct, že se nejedná o lehkou procházku. Rovinky jsou vzácné a schody příkré.
Šanghaj
Třetí největší město světa umí se svými 25 miliony obyvatel evropského turistu zahltit. Jen pro představu – kdybyste každý den chtěli navštívit novou restauraci, zabere vám to přes 270 let! Jakmile se vám ale podaří labyrint uliček, vůní a řečí rozklíčovat, nebudete chtít odjet.
Klášter Šaolin
Kolébka bojových umění, odkud se rekrutují ti nejlepší čínští akrobaté a kaskadéři. Na mysli máme samozřejmě klášter Šaolin ve střední Číně. Zhlédnout se můžete dechberoucí vystoupení, při kterých se občas zdá, že překračují hranice lidských možností. Potleskem můžete podpořit i stovky studentů, kteří v okolí chrámu pilují svůj um.
Příroda
Ačkoli má většina z nás Čínu spojenou hlavně s rušnými velkoměsty. Panenská příroda čínského venkova si ale také zaslouží naši pozornost. Čtvrtá největší země světa totiž láká nejen na majestátní Himaláje, ale i hluboké soutěsky, nekonečné lesy nebo největší přílivové vlny na světě. Najdeme je v deltě řeky Qiantang a dosahují úctyhodných 9 metrů!
Čaj
Čínu lze bez přehánění nazvat kolébkou čajové kultury. Je největším producentem čajových lístků na světě a počet čajových variant jde do tisíců. Plná a výrazná chuť čínského čaje z něj dělá ideální suvenýr, který vám při každém rozvonění v šálku připomene tuto nádhernou zemi.