Belgie ve zkratce:
- Brusel, „hlavní město Evropy“
- země hranolek a výtečného piva
- nádherná středověká architektura
- diamantové Antverpy a čokoládové Bruggy
Belgie – Praktické informace
Cestovní doklady a vízové informace
- Informace pro občany České republiky:
K vycestování je potřeba občanský průkaz nebo cestovní pas platný minimálně po dobu pobytu. Vízum není nutné od vstupu České republiky do Evropské unie. - Informace pro občany ostatních zemí:
Údaje o pasových a vízových požadavcích včetně přibližných lhůt pro vyřízení víz pro občany třetích zemí jsou k dispozici u příslušných úřadů třetí země (ministerstvo zahraničních věcí, zastupitelský úřad).
Doba letu
Obvyklá doba letu z ČR do Belgie je cca 1 hodina. čti více
Jazyk
Úředními jazyky jsou němčina, francouzština a nizozemština.
Počasí/Podnebí
Severní mírný podnebný pás s častou oblačností. V zimě se průměrná teplota pohybuje okolo bodu mrazu, v červenci pak vystoupá k 22 stupňům.
Zdravotní informace a požadavky
- Povinná očkování: žádná
- Doporučená očkování: žloutenka typu A, žloutenka typu B
Tipy (zajímavá místa, suvenýry…)
- Atomium – ikonická stavba stojící v Bruselu, kterou navrhl inženýr André Waterkeyn ku příležitosti mezinárodní výstavy Expo 58
- Náměstí Grand-Place – veřejné prostranství v historickém jádru hlavního belgického města
- Mini-Europe – zábavní park s nejméně 350 modely známých budov Evropy ležící kousek od Atomia v Bruselu.
- Suvenýry – čokoláda, pivo, komiksy, šperky krajky
Kontaktní úřady
Proč byste měli navštívit Belgii
Brusel
Hlavní město Evropy není jen slavný model atomu železa. Nádherné paláce, noční kluby a výtečná gastronomie dotvářejí obraz kosmopolitního města, které nabízí víc, než by se mohlo na první pohled zdát. Zábavu tu nezkazí ani občasný déšť. Zatoulat se totiž můžete do jednoho z mnoha místních muzeí včetně slavného Přírodovědného muzea, Muzea hudebních nástrojů nebo Muzea hranolek.
Středověká města
Toužíte vycestovat zpátky do středověku? Belgičané zatím stroj času nevynalezli. Cesta do jednoho z mnoha skvěle zachovaných středověkých měst se tomu však nebezpečně blíží. Stará centra Gentu, Michelenu nebo Didantu přímo dýchají historií a krátká procházka jejcih uličkami vás zaručeně vrátí do časů rytířů, draků a princezen.
Bruggy
Západoflanderské Bruggy bývají díky spleti vodních kanálů přezdívány „Benátky severu“. I bez tohoto lichotivého přízviska se jedná o vskutku nádherné město, mnohými dokonce považované za nejkrásnější v Belgii. Staré centrum je už od roku 2000 zapsané na seznamu UNESCO. Navzdory turbulentní historii si totiž zachovalo autentický středověký ráz.
Antverpy
Bohaté Antverpy patří mezi nejblyštivější města světa. Vděčí zato nejen druhému největšímu přístavu na světě, ale také více než 1 500 obchodům s diamanty a hned několika diamantovým burzám.
Čokoláda
Už od 19. století je výroba čokolády jedním z pilířů belgické ekonomiky. Pokud patříte mezi zapřísáhlé čokoholiky, nesmíte během návštěvy Belgie vynechat návštěvu čokoládovny Neuhaus. Právě zde totiž přišla na svět první čokoládová pralinka.
Hranolky
Nahrubo řezané, dvakrát smažené a podávané s lehce pikantní andaluskou omáčkou. Řeč je samozřejmě o pravých belgických hranolkách. Brambory původem z Ameriky si sem našly cestu přes Kanárské ostrovy a usídlily se už natrvalo. V Bruggách dokonce najdete hranolkám zasvěcené muzeum!
Suvenýry
Většina vzpomínek z cest po Belgii je jedlých, ale najdete tu i jedinečné suvenýry pro ty, kteří čokoládě nebo pivu nefandí. Nádhernou ukázkou belgické zručnosti jsou například tradiční krajky, jejichž tradice sahá až do 12. století. Zdobné ubrusy, kapesníčky a dekorace s jemnými detaily určitě udělají radost.
Pivo
Francouzi mají víno, Rusové vodku a Belgičané nedají dopustit na svoje pivo. I menší hospůdky častokrát nabízejí deset a více druhů, pro našince navíc s opravdu nezvyklými příchutěmi jako meruňka nebo vanilka. Zvláštní pivo vzniká i pod rukama trapistických mnichů, kteří ho dodnes vaří ve dvou belgických klášterech.