Tunisko 

Rady, tipy, informace na cesty

Tunisko ve zkratce:

  • Sahara – největší poušť na světě
  • domy vytesané ve skalách a jejich obyvatelé – tajemní Berbeři
  • jeep safari v oázách pohoří Atlas
  • římský amfiteátr v El Džemu a památky starověkého Kartága

Tunisko – Praktické informace

icon
Cestovní doklady a vízové informace
  • Informace pro občany České republiky:
    K vycestování je potřeba cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu z destinace. Vízum není nutné pro turistický pobyt kratší než 90 dní.
  • Informace pro občany ostatních zemí:
    Údaje o pasových a vízových požadavcích včetně přibližných lhůt pro vyřízení víz pro občany třetích zemí jsou k dispozici u příslušných úřadů třetí země (ministerstvo zahraničních věcí, zastupitelský úřad). 

icon
Upozornění

Ze země je zakázáno vyvážet místní měnu.

icon
Elektrické zásuvky

220 V, 50 Hz – zásuvky typu C a E.

icon
Doba letu

Obvyklá doba letu z ČR do Tuniska je cca 2,5 hodiny. čti více

icon
Jazyk

Úředním jazykem je arabština. V turistických oblastech se lze domluvit také francouzsky, anglicky či německy.

icon
Počasí/Podnebí

V Tunisku panuje středomořské podnebí s velmi horkými léty. V červenci a srpnu tu teploty často překračují 30 stupňů.

icon
Měna

Doporučujeme si s sebou do destinace vzít hotovost v dolarech či eurech a na místě směnit.
Tuniský dinár (TND), 1 TND = cca 7,47 Kč.
Aktuální směnný kurz zde.

icon
Zdravotní informace a požadavky
  • Povinná očkování: žádná
  • Doporučená očkování: břišní tyfus, žloutenka typu A, žloutenka typu B
icon
Místní čas

V Tunisku není letní čas. Oproti ČR je časový posun -1 hodina. Časové pásmo je GMT +1.

Fotografování

Je zakázáno fotit objekty strategického významu (vládní budovy, vojenské objekty, nádraží, letiště), uniformované osoby a modlící se věřící.

icon
Tipy (zajímavá místa, suvenýry…)
  • Tunis – tuniská metropole s výrazným francouzským vlivem, krásnými zahradami a mešitou Ez-Zitouna
  • Chébika – malebná vesnička na okraji saharské pouště, kterou proslavily domy vytesané do skalních stěn, jež si zahrály i ve filmové sérii Star Wars
  • Chott el Djerid – jedno z největších solných jezer na světě, které navíc nabízí ideální podmínky pro pěší túry, jízdu na kole a pozorování ptáků
  • Suvenýry – malovaná keramika, sušené datle, koření
icon
Příklad cen v destinaci

Oběd – cca 10 EUR
Pivo – cca 2 EUR
Víno – cca 5 EUR
Káva – cca 2 EUR

Kontaktní úřady

Proč byste měli navštívit Tunisko

Antické památky

Právě v Tunisku kdysi stálo starověké Kartágo! Před staletími ho zničili Římané a z jeho moci už bohužel moc nezbylo. Sílu Říma demonstruje i jeden z nejzachovalejších římských amfiteátrů na světě, které najdeme v tuniském El Džemu. Zdejší Muzeum mozaiky ukrývá rozsáhlou sbírku mozaik z té doby, která směle konkuruje té ve slavném muzeum Bardo v Tunisu.

Jedinečná krajina

Tunisko je zemí kontrastů. Na jihu se rozkládá saharská poušť se svými mohutnými dunami. Severu přitom vládne typické středomořské klima. Z horké pustiny plné velbloudů se tak můžete vmžiku přesunout na krásné písečné pláže ve stínu rozkvetlých oleandrů a olivových hájů.

Aromatická kuchyně

Bylo by Tunisko vůbec Tuniskem bez svoji rozmanité a aromatické kuchyně? Za ochutnání stojí především místní chalva, která se podává jak ve formě tradičních kostek, tak jako hustá hmota, kterou lze namazat na pečivo. Pokud si teď dáváte od sladkého pauzu, můžete vyzkoušet pikantní paprikovou pastu harissu, kterou Tunisané míchají s olivovým olejem a namáčejí do ní kousky chleba. Opomenout nesmíme ani brik – šáteček z listového těsta plněný bramborami, tuňákem a vařenými vejci – šakšuku, nebo různé druhy datlí.

Místní speciality

Boukha je typický tuniský alkohol. Tato silná pálenka destilovaná z fíků se podává téměř na každém rohu. Za ochutnání stojí i o něco méně rozšířený sladký datlový likér thibarine. Pro osvěžení pak Tunisané nedají dopustit na neslazený mátový čaj.

Berbeři

Jih země obývají Berbeři – tajemní pánové pouště, jejichž původ nikdo nedokáže určit. Návštěva jejich domu vytesaného ve skále patří při výletu do Tuniska téměř k povinným aktivitám. Měsíční krajinu v okolí města Matmata, kterou Berbeří obývají, dokonce využil George Lucas k natáčení „Star Wars“.

Arabské medíny a súky

Neodmyslitelným prvkem krajiny každého arabského města jsou historické mediny, tedy staré části měst, a v nich ukryté súky – téměř nekonečné trhy a bazary. Ty tuniské mají v sobě něco zvláštního. Zkuste po čichu najít obchod s jasmínovými parfémy – národní květinou Tuniska. Zdejší parfémy nejsou na alkoholové, ale na olejové bázi, a proto na těle vydrží výjimečně dlouho.

Kajruván

Ve srovnání s Mekkou nebo Medinou je tuniské svaté město Kajruván přece jen méně známé. To je ale veliká škoda. Jedná se totiž o jedno z nejposvátnějších měst islámu, které je prý s Mekkou spojeno podzemním tokem. Za vidění stojí rovnou dvě mešity: Velká a Šavlová. Koupit si zde můžete i sladké makroudy – měkké koláčky s lahodnou datlovou náplní.

Místní kultura

Přeplněné kavárny, plné pánů posedávajících u šálku už od rána. Výjev, který v Tunisku uvidíte na každém rohu. V místní kultuře totiž kavárny nejsou jen místem společenských setkání, ale také místem, kde podnikáte, jednáte, hledáte řemeslníky a především sbíráte drby.

Místní kultura

Přeplněné kavárny, plné pánů posedávajících u šálku už od rána. Výjev, který v Tunisku uvidíte na každém rohu. V místní kultuře totiž kavárny nejsou jen místem společenských setkání, ale také místem, kde podnikáte, jednáte, hledáte řemeslníky a především sbíráte drby.