Keňa ve zkratce:
- bílé písečné pláže a dechberoucí korály
- úchvatná savana
- fantastické safari a příležitost setkat se s „velkou pětkou“
- domorodé obyvatelstvo v pohádkově barevných kostýmech
Keňa – Praktické informace
Cestovní doklady a vízové informace
- Informace pro občany České republiky:
K vycestování je potřeba cestovní pas platný alespoň 6 měsíců od návratu. Pro vstup do země je nutná registrace v registračním systému eTA (Electronic Travel Authorisation). Tuto registraci lze provést zde. Registraci si vyřiďte v dostatečném předstihu před cestou. Registraci je nutné mít u sebe v tištěné formě. - Informace pro občany ostatních zemí:
Údaje o pasových a vízových požadavcích včetně přibližných lhůt pro vyřízení víz pro občany třetích zemí jsou k dispozici u příslušných úřadů třetí země (ministerstvo zahraničních věcí, zastupitelský úřad).
Upozornění
Je zakázáno používat a dovážet plastové sáčky a tašky. Na mnoha místech je často povinné spropitné. Vývoz keňských šilinků ze země je zakázaný.
Elektrické zásuvky
240 V, 50 Hz – zásuvky typu G, je proto nutné použít adaptér.
Doba letu
Obvyklá doba letu z ČR do Keni je cca 8 hodin. čti více
Jazyk
Oficiálními jazyky jsou angličtina a svahilština.
Počasí/Podnebí
Rovníkové podnebí s obdobím sucha od listopadu do března, obdobím dešťů od dubna do června a obdobím horka od července do září. Na pobřeží se teploty pohybují v létě okolo 30 stupňů, v zimě poblíž 25 stupňů.
Měna
Keňský šilink (KSH), 100 KSH = cca 16,2 CZK.
Doporučujeme před cestou směnit na americké dolary a směnu za keňské šilinky provést na místě. Dovoz a vývoz měny v hotovosti je trestný.
Aktuální směnný kurz zde.
Zdravotní informace a požadavky
- Povinná očkování: žádné
- Doporučená očkování: žlutá zimnice, břišní tyfus, žloutenka typu A, žloutenka typu B
Místní čas
Časový posun oproti ČR je +2 hod (zimní čas), +1 hod (letní čas).
Fotografování
Platí zákaz fotografování oficiálních budov, vojenských zařízení, prezidenta, státní vlajky, armády, policie, přístavů a vlakových nádraží.
Tipy (zajímavá místa, suvenýry…)
- Safari – jedinečná příležitost spatřit žirafy, lvy, gepardy nebo slony v nádherných afrických kulisách
- Mombasa – druhé největší město v zemi, kde najdete jak nádherné pláže, tak mohutné mrakodrapy
- Kaňon Marafa – pestrobarevná pískovcová propadlina přezdívaná “keňský Grand Canyon“
- Ruiny Gede – nádherné archeologické naleziště na východě země
- Suvenýry – káva, kešu, batikované látky, dřevěné sošky
Příklad cen v destinaci
Pivo – cca KSH
Jídlo ve stánku – cca 100 KSH
Jídlo v turistické destinaci – cca 800 KSH
Kontaktní úřady
Proč byste měli navštívit Keňu
Velká pětka
Lev, buvol, levhart, nosorožec a slon. Pětice majestátních tvorů, které můžete potkat při svých toulkách Keňou. Respekt budí už z velké dálky a při bližším setkání se vám dozajista zatají dech.
Kilimandžáro
Máte už v nohách několik náročných výšlapů? Troufnout si pak můžete i na nejvyšší horu černého kontinentu, 5 895 metrů vysoké Kilimandžáro. Hora tyčící se hranici mezi Keňou a Tanzánií přiláká každý rok přes 30 000 lezců. Pokud netoužíte po tom stát se jedním z nich, můžete horský štít obdivovat z národního parku Amboseli na jeho úpatí.
Sladkovodní jezera
Velká příkopová propadlina, táhnoucí se od Sýrie až dolů k Mosambiku, je místem, kde za miliony let vznikne další oceán. Východní Afrika se tu totiž pohybem litosférických desek vzdaluje zbytku kontinentu. Prozatím však v oblasti najdeme pouze řadu malebných jezer, která přitahují tisícová hejna plameňáků.
Bílé pláže
Mnoho destinací popisuje své pláže jako bílé, ty keňské jsou ale nejbělejší! Pláž Diani, snadno dostupná i z metropole Mombasa, je tou zdaleka nejpopulárnější. I další pláže ale mají své kouzlo, navíc díky přilehlým resortům poskytují i všechen potřebný servis a zázemí.
Národní parky
Dechberoucí příroda spadá v Keni pod přísnou ochranu, což vysvětluje, proč v zemi najdeme tolik národních parků. Za návštěvu stoji Masai Mara, Samburu, Meru nebo Tsavo, každý s jedinečnou atmosférou a unikátními druhy zvířat. Zapomenout nesmíme ani na nejstarší podmořský národní park Malindi v Indickém oceánu.
Mombasa
V přístavním velkoměstě Mombasa se mísí arabská, svahilská a evropská kultura, což je na první pohled zřejmé z místní architektury, ale i z nabídky pokrmů. Nejslavnější dominantou města jsou betonové sloní klony vztyčené na oslavu návštěvy britského královského páru v 50. letech 20. století.
Obyvatelé
Jednou z největších předností této východoafrické země jsou její obyvatelé. Mezi Keňany se počítá asi 40 etnických skupin, z nichž tou největší jsou Kikujové. Přívětiví, zvídaví a optimističtí Keňané vám budou oporou všude, kde si nebudete kvůli jazykové bariéře vědět rady.
Hakuna matata
Svahilská fráze proslavená animovaným filmem Lví král znamená v překladu do češtiny „bez starostí“ nebo „žádný problém“. Perfektně vystihuje přístup místních k jakýmkoliv životním překážkám. Skvělá inspirace pro ty z nás, které dokáže potrápit každá maličkost.
Káva
Keňská káva patří mezi nejvyhledávanější ve světě. Možná vás proto překvapí, že místní ji zase tolik nevypijí. Přednost totiž dávají místnímu čaji, který stojí tak trochu ve stínu slavnějších černých zrnek. Ochutnat oba tyto lahodné povzbuzující nápoje můžete prakticky na každém rohu.
Suvenýry
Jako vzpomínku na nezapomenutelnou africkou dovolenou si domů můžete přivézt autentické dřevěné sošky, korálky nebo masky. Vybírejte ale ty vyřezávané přímo zručnýma rukama Masajů, jejichž nákupem domorodé obyvatele podpoříte.