Japonsko

Rady, tipy, informace na cesty

Japonsko ve zkratce:

  • země, kde je zítřek již dnes
  • posvátná sopka Fudži
  • domovina slavného sushi, knedlíčků gyoza nebo rýžového saké
  • mohutné chrámy a rozkvetlé sakury

Japonsko – Praktické informace

icon
Cestovní doklady a vízové informace
  • Informace pro občany České republiky:
    K vycestování je potřeba cestovní pas platný minimálně po dobu pobytu. Doporučujeme však mít platný cestovní pas alespoň 3 měsíce od návratu. Vízum není nutné pro turistický pobyt kratší 90 dní.
  • Informace pro občany ostatních zemí:
    Údaje o pasových a vízových požadavcích včetně přibližných lhůt pro vyřízení víz pro občany třetích zemí jsou k dispozici u příslušných úřadů třetí země (ministerstvo zahraničních věcí, zastupitelský úřad). 
icon
Elektrické zásuvky

100 V, 50 Hz – zásuvky typu A a B, je proto nutné použít adaptér.

icon
Doba letu

Obvyklá doba letu z ČR do Japonska je 15 hodin v závislosti na zvoleném odletovém letišti a letovém řádu. čti více

icon
Jazyk

Úředním jazykem je japonština.

icon
Počasí/Podnebí

Japonsko se nachází ve třech klimatických pásmech: tropické na jihu, subtropické v centrální části a teplé mírné na severu. Nejlepší dobou k návštěvě Japonska je jaro nebo podzim, kdy je počasí mírné a příjemné. V létě se teploty pohybují mezi 25 a 30 stupni, v zimě pak od 0 do 10 stupňů.

icon
Zdravotní informace a požadavky
  • Povinná očkování: žádná
  • Doporučená očkování: žloutenka typu A, žloutenka typu B
icon
Tipy (zajímavá místa, suvenýry…)
  • Fudži – aktivní sopka, nejvyšší hora Japonska jeden z nejikoničtějších symbolů země vycházejícího slunce
  • Údolí Kiso – malebné údolí v Japonských Alpách, které je známé svými krásnými přírodními scenériemi a tradičními vesnicemi
  • Nara – město s mnoha starobylými chrámy a svatyněmi, včetně chrámu Tódaidži, ve kterém se nachází největší bronzová socha Buddhy na světě
  • Suvenýry – kočičky pro štěstí, jídelní hůlky, lakované krabičky bento, japonské bytové dekorace, šátky, origami, vějíře, panenky kokeshi
icon
Příklad cen v destinaci

Voda 0,5 l– cca 110 JPY
Sendvič – cca 280 JPY
Pivo v restauraci – cca 600 JPY
Jídlo v rychlém občerstvení – cca 500 JPY
Jídlo v restauraci – cca 1000 JPY

Kontaktní úřady

Proč byste měli navštívit Japonsko

Tokio

Jestli existuje místo, kde neexistuje nuda, je to právě 14milionové Tokio. Žádná kniha nebo dokument nedokážou přenést atmosféru, která z jeho ulic sálá. Hypermoderní technologie se tu mísí se šintoistickými tradicemi. Zlatem obsypané restaurace soutěží o přízeň se skromnými stánky. A zenové zahrady stojí v přímém kontrastu s megalomanskými nákupními galeriemi. To zkrátka musíte zažít.

Chrámy

Přední místo zabírá chrám Kijomizudera z roku 780, který najdeme v srdci zalesněných kopců kousek od Kjóta. Mohutná dřevěná stavba se širokou terasou láká na nádherný výhled do okolí i nenahraditelnou náboženskou auru. Středobodem chrámu je svatyně Jishu, ve které jsou umístěny dva kameny lásky. Ten, kdo se zavřenýma očima najdeme cestu od jednoho k druhému, bude mít prý při hledání lásky štěstí.

Fudži

Mohutný vulkán Fudži je za jasných dnů vidět dokonce i z hlavního města, Tokya. Ačkoli působí značně impozantně, cestu na vrchol zvládne téměř každý. A je téměř jedno, jestli se vydáte v období rozkvetlých sakur nebo na samém vrcholku zimy. Hora si vás totiž obmotá kolem prstu, ať už na kalendáři svítí jakékoli datum.

Sakury

Když se řekne Japonsko, spoustě z nás před očima vykvetou růžové sakury. Nádherné barevné stromy přitom hrají v kultuře národa větší roli, než by se mohlo zdát. Každé jaro média monitorují jejich rozkvět stejně úpěnlivé jako počasí. Existují i skupiny fanoušků, které od března do května cestují z jihu země na sever, aby byli vždy obklopeni miliardami vánkem poháněných lístků.

Sushi

Vařená rýže, mořská řasa, ocet, sůl a cukr. Základní ingredience milovaného o nenáviděného pokrmu sushi. Přidat můžete čerstvé ryby, ovoce, zeleninu, majonézu, sezamová semínka nebo třeba krevety a zdravý oběd je na stole. Opravdoví japonští mistři ale umění sushi studují celý život, během kterého uválejí miliony rolek. Za své schopnosti si také umějí nechat zaplatit. Restaurace Sushi Kirimo v Osace si například za 20 rolek účtuje skoro 60 000 korun!

Lyžování

Málokdo zná sněhem zasypanou tvář země vycházejícího slunce, a přitom je to jedna z jejích nejkrásnějších. Kvalitní střediska v čele s populárním Niseko lákají na prvotřídní podmínky, možná ty vůbec nejlepší v celé Asii. Vyhledávaná jsou i díky absenci shonu i křiku. Japonská umírněnost se totiž projevuje i na kopcích, kde se k sobě lyžaři chovají s úctou a respektem.

Rychlovlaky

Říká se, že cesta je cíl, a v případě Japonska to platí dvojnásob. Souostroví totiž křižuje hustá sít rychlovlaků, které japonskou krajinu prorážejí rychlostí až 320 km/h. Právě díky nim můžete během jediného zájezdu navštívit snad všechny prefektury. Připravte se jen na to, že jejich ceny mohou častokrát dosahovat cen vnitrostátních letenek.


Lázně

Japonské lázně onsen jsou tradiční součástí japonské kultury. Vzhledem k tomu, že celé souostroví je protkané sopkami a horkými prameny, najdeme je snad v každé městě i vesnici. Koupel je spojená s řadou rituálů a tradic. Vstoupit do ní například nesmí nikdo s tetováním a před samotnou lázní je potřeba provést zvláštní očistný rituál.

Festivaly

Japonci opravdu umí slavit. Každý rok totiž uspořádají na 200 000 rozličných festivalů, z nichž se rovnou 33 probojovalo na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Patrně nejslavnější je festival Daimonji, který se koná každý srpen v Kjótu. Okolní kopce v noci rozzáří mohutné ohně, které symbolizují vzlet duchů blízkých, kteří v uplynulém roce zemřeli.

Kočičí ostrov

Jakmile se přiblížíte k břehům ostrova Taširodžima, v uších se vám začne rozléhat podezřelé vrnění. Na svědomí ho nemá důlní těžba, ale přes dvě stě chlupatých koček, které ho obývají. Nikdo neví, co mají za lubem, ale jisté je, že svým počtem převyšují dvounohé obyvatele rovnou 6x.