Indonésie ve zkratce:
- Bali, Jáva, Sumatra a dalších 17 000 ostrovů
- nádherné pláže, mohutné sopky a ohromující džungle
- zelená rýžová pole a plantáže s pepřem, vanilkou a skořicí
- labyrinty buddhistického chrámu Borobudur, světového dědictví UNESC
Indonésie – Praktické informace
Cestovní doklady a vízové informace
- Informace pro občany České republiky:
K vycestování je potřeba cestovní pas platný alespoň 6 měsíců od vstupu do země. Po vstupu do země je nutné si zažádat o vízum. Vízum lze získat na vybraných letištích, v přístavech nebo hraničních přechodech. Vízum je možné si vyřídit po příjezdu i online na následující webové stránce: https://visa-online.imigrasi.go.id/ . K vyřízení víza je nutné prokázat zpáteční letenku, rezervaci a platbu ubytování po dobu pobytu v zemi. Turistické vízum je platné 30 dní a je možné ho jedenkrát prodloužit. Poplatek za vízum je 500 000 IDR. Více informací naleznete zde. - Informace pro občany ostatních zemí:
Údaje o pasových a vízových požadavcích včetně přibližných lhůt pro vyřízení víz pro občany třetích zemí jsou k dispozici u příslušných úřadů třetí země (ministerstvo zahraničních věcí, zastupitelský úřad).
Elektrické zásuvky
220 V, 50 Hz – zásuvky typu C a F.
Doba letu
V závislosti na letovém řádu, zvoleném místě odletu a cílové destinaci je obvyklá doba letu z ČR 17 až 20 hodin. čti více
Jazyk
Úředním jazykem je indonéština. Na většině míst se lze domluvit i anglicky.
Počasí/Podnebí
Pro Indonésii jsou typické dvě roční období – období sucha (přibližně od dubna do října) a období dešťů (přibližně od listopadu do března). Neznamená to však, že v období sucha neprší a v období dešťů naopak neustále. Pobyt v Indonésii si lze užít kdykoli v průběhu roku. Teploty se celoročně pohybují nad 25 °C.
Měna
Indonéská rupie (IDR), 10 000 IDR = cca 15 Kč.
V destinaci lze platit běžnými platebními kartami. Doporučujeme se však dopředu zeptat, zda je daný typ platební karty akceptován. Doporučujeme si s sebou do destinace vzít hotovost v amerických dolarech.
Aktuální směnný kurz zde.
Zdravotní informace a požadavky
- Povinná očkování: žádná
- Doporučená očkování: břišní tyfus, horečka dengue, žloutenka typu A, žloutenka typu B
Místní čas
GMT+7, GMT+8 nebo GMT+9. V Indonésii nemají střídání zimního a letního času, proto je časový posun rozdílný v závislosti na střídání času u nás. .
Fotografování
Podobně jako v jiných zemích, i v Indonésii je zakázáno fotit vládní, policejní, vojenské a podobné objekty včetně jejich zaměstnanců.
Náboženské obřady lze fotit pouze s respektem a vlastním fotografováním je nerušit.
Tipy (zajímavá místa, suvenýry…)
- Borobudur – největší buddhistický chrám na světě okouzluje svou monumentální architekturou a bohatou symbolikou
- Raja Ampat – křišťálově čisté vody, korálové útesy a ohromující biodiverzita podmořského života dělají z tohoto souostroví ráj pro potápěče a přírodní nadšence
- Ubud – kulturní srdce Bali, kde se snoubí tradiční umění, zelené rýžové terasy a klidná duchovní útočiště přitahující umělce, jogíny a cestovatele z celého světa
- Suvenýry – batikovaný textil, oblečení, dřevěné sošky, cibetková káva
Příklad cen v destinaci
Voda 1 l – cca 30 000 IDR
Káva – cca 40 000 IDR
Jídlo v běžné restauraci – cca 40 000 IDR
Benzin 1 l – cca 14 000 IDR
Kontaktní úřady
Proč byste měli navštívit Indonésii
Indonésie 17 000x jinak
Indonésii tvoří více než 17 000 ostrovů, z nichž asi třetina je obydlená. Díky tomu je indonéské pobřeží třetí nejdelší na světě hned za Kanadou a Norskem. Před vynálezem moderních lodí a letadel se jednotlivé ostrovy vyvíjely víceméně nezávisle. Navzdory globalizaci si tak dodnes udržely jedinečné kulturní prvky.
Pláže
Miliony turistů každý rok vyráží za slunečními paprsky, čistým mořem a jemným pískem ostrova Bali. I další indonéské ostrovy však skrývají pobřežní poklady, které stojí za prozkoumání. Růžová pláž na ostrově Komodo zaujme lososově zbarveným pískem kontrastujícím s modří oceánu. Nirvaně se přiblížíte na ostrůvcích Gili, kde nejsou dovolena žádná motorová vozidla. Pláž Ngurtafur zase budete sdílet s hejny pelikánů a želvami kožatkami.
Tropické klima
Není to skvělý pocit někam vyrazit, aniž byste se museli bát, že vám bude byť jen na chvílí zima? Tropické klima v Indonésii způsobuje, že rozdíly mezi létem a zimou nejsou nijak závratné. Vyrazit na Bali, Jávu nebo Sumatru tak můžete klidně o Vánocích. Péřovku nechte doma!
Koření
Indonésané se koření rozhodně neštítí a v pokrmech ho užívají po hrstech. Některé druhy koření odsud dokonce pocházejí, například hřebíček. Hojně tu narazíte ale i na skořici, vanilku, pepř, kurkumu nebo citronovou trávu. Díky mnoha místním plantážím jsou navíc tato přírodní dochucovadla velmi levná, což z nich činí výtečný suvenýr z cest.
Masáž
Švédskou nebo thajskou masáž vyzkoušel kdekdo, zato masáž balijská k nám na západ ještě tolik nepronikla. Jedná se o několikahodinovou celotělovou masáž, která má za cíl ulevit tělu i duši. Kombinuje doteky s cílenou aromaterapií, která vám pomůže naladit se na sebe samého.
Borobudur
Centrální část ostrova Jávy skrývá poklad v podobě devítistupňového chrámu Borobudur. Největší svatostánek buddhismu na světě vás ohromí svou zdobností a megalomanským pojetím. Zvláštní kouzlo místo získává při východu slunce, a tak doporučujeme si před návštěvou přivstat.
Kuchyně
Někteří z vás už možná ochutnali nasi goreng, indonésky národní pokrm ze smažené rýže, masa a zeleniny. Indonéská kuchyně ale podobných pokladů skrývá daleko víc! Zeleninový salát gado-gado ozvláštněný arašídovou zálivkou, grilované špízy satay nebo oblíbený tempeh, fermentované sojové boby s ušlechtilou plísní. Kuchyně se navíc liší ostrov od ostrova, takže zřídkakdy narazíte na identickou verzi pokrmu.
Ráj potápěčů
Pětina všech korálových útesů na Zemi leží v Indonésii. Není tak překvapením, že se tato asijská země pravidelně ocitá na špici žebříčku zemí oblíbených mezi potápěči. Připraveni jsou tu jak na profesionály, tak na úplné amatéry, kteří mohou využít mnoha místních půjčoven vybavení a škol.
Káva
Koncem 17. století přivezli Holanďané první rostlinky kávovníku, a navždy tak změnili indonéské zemědělství. Místní káva se vyznačuje hutnou a bohatou chutí s jemnou kyselostí. Káva je tu ale různorodá stejně jako samotná země. Koupíte tu zrnka pro běžné denní popíjení i nejdražší kopi luwak, tedy tzv. cibetkovou kávu.
Vodopády Tumpak Sewu
Na úpatí Semeru, nejvyšší sopky ostrova Jáva, ukryla příroda nádherný poklad v podobě vodopádů Tumpak Sewu. Název pocházející s javánštiny znamená „tisíc vodopádů“, což odkazuje na velký počet vodopádů v jedné jediné oblasti. Navzdory turistické infrastruktuře je přístup k Tumpak Sewu poměrně náročný a cesta obtížným terénem vám zabere přibližně hodinu. Za úsilí to ale bezpochyby stojí.