Filipíny

Rady, tipy, informace na cesty

Filipíny ve zkratce:

  • 7 107 ostrovů v Pacifiku
  • země pohostinných obyvatel a nikdy nekončící fiesty
  • rýžové terasy, skalnaté hory a jeskyně „zavěšených rakví“.
  • zázrak přírody – podzemní řeka Puerto Princesa

Filipíny – Praktické informace

icon
Cestovní doklady a vízové informace
  • Informace pro občany České republiky:
    K vycestování je potřeba cestovní pas platný alespoň 6 měsíce po návratu. Vízum není nutné pro turistický pobyt kratší než 30 dní. Při vstupu je nutné se prokázat pasem splňující podmínky výše, zpáteční letenkou a dokladem o dostatečných finančních prostředcích dle délky a účely pobytu.
  • Informace pro občany ostatních zemí:
    Údaje o pasových a vízových požadavcích včetně přibližných lhůt pro vyřízení víz pro občany třetích zemí jsou k dispozici u příslušných úřadů třetí země (ministerstvo zahraničních věcí, zastupitelský úřad). 

icon
Upozornění

Alespoň 3 dny před odjezdem je nutné se registrovat na stránkách https://etravel.gov.ph/

icon
Elektrické zásuvky

220 V, 60 Hz – zásuvky typu A, B i C, je proto nutné použít adaptér.

icon
Doba letu

Obvyklá doba letu z ČR na Filipíny je 20 až 26 hodin v závislosti na zvoleném odletovém letišti a letovém řádu. Vzhledem ke geografii Filipín bývají obvyklé 2 přestupy (poslední úsek bývá na regionální lince). čti více

icon
Jazyk

Úředními jazyky jsou angličtina a filipínština.

icon
Počasí/Podnebí

Filipíny leží v tropickém podnebném pásu; převažuje tedy teplo a vlhko. Na většině území panuje monzunové klima, kdy se střídají období sucha, které trvá zhruba od prosince do května, a období dešťů mezi červnem a listopadem. Pro návštěvu se jako ideální doporučuje období prosinec–březen. Od března do května bývá počasí ještě příznivé, ale teploty mohou vystoupat až ke 30 °C.

icon
Měna

Filipínské peso (PHP), 100 PHP = cca 42 Kč.
Pro směnu doporučujeme vzít s sebou v hotovosti americké dolary.
Aktuální směnný kurz zde.

icon
Zdravotní informace a požadavky
  • Povinná očkování: žádná
  • Doporučená očkování: břišní tyfus, horečka dengue, žloutenka typu A, žloutenka typu B
icon
Místní čas

GMT+8. Na Filipínách nemají střídání zimního a letního času, proto je časový posun rozdílný v závislosti na střídání času u nás.

Fotografování

Je přísně zakázáno fotografovat vojenské, vládní, policejní a podobné budovy. Toto se vztahuje i na letiště a na osoby působící na uvedených místech. Při focení místních obyvatel je vhodné nejprve požádat o souhlas s focením.

icon
Tipy (zajímavá místa, suvenýry…)
  • El Nido – malé městečko na ostrově Palawan, které je známé svými ohromujícími vápencovými útesy, tyrkysovou vodou a skrytými plážemi
  • Bohol – ostrov s ikonickými “čokoládovými” pahorky a tlupami roztomilých nártounů
  • Vigon – historické město nacházející se v provincii Ilocos Sur na Filipínách, které je proslulé svými dobře zachovalými španělskými koloniálními budovami a dlážděnými ulicemi
  • Suvenýry – sušené mango, káva, tkaniny, výrobky ze dřeva. Z Filipín je zakázáno vyvážet korály, mořské tvory a vzácná zvířata a rostliny. Před nákupem suvenýrů z přírodních materiálů si proto doporučujeme ověřit původ.
icon
Příklad cen v destinaci

Levný oběd – od 120 PHP
Balená voda 1 l – od 24 PHP
Rýže 1 kg – od 60 PHP
Pivo – od 72 PHP

Kontaktní úřady

Proč byste měli navštívit Filipíny


Manila

Za nekrásnější čtvrť filipínské metropole je považováno sousedství Intramuros. Jedná se totiž o místo, kde v roce 1571 přistáli první Španělé, a najdeme tu tak ty nejstarší a fotograficky nejvděčnější památky. V naprostém kontrastu pak stojí čtvrť Makati s dechberoucími mrakodrapy a moderními obchodními centry.

Vyhřátá země

Letní teploty si na Filipínách užijete po většinu roku. Období sucha trvá od listopadu do května a těšit se můžete na průměrnou teplotu okolo 28 stupňů. Ani během období dešťů rozhodně nezmrznete, jen je třeba počítat s rizikem občasných tajfunů.

Dostupná krása

Filipíny nabídnou odpověď na cestovatelská přání batůžkářů i po luxusu bažících turistů. Široká škála ubytování od hostelů přes apartmány až po luxusní vily dává možnost poznat krásy této země bez ohledu na rozpočet. Hluboko do kapsy nebudete muset sáhnout ani v místních restauracích. Bohatou snídani bez problému pořídíte za 2 dolary.

Pláže

Popsat všechny pláže Filipín? Nadlidský úkol. Téměř každý z více než 7 000 ostrovů má totiž ty své. Zatímco centrální a hustě obydlené kusy pevniny poskytnou kromě bělostného písku i veškerý servis, za božským klidem stačí vyrazit na jeden z menších ostrůvků.

Bohol

Na ostrově Bohol se příroda opravdu vyřádila. Najdete tu totiž přes 1 200 kopečků, které až nápadně připomínají čokoládovou bonboniéru. Chocolate Hills, jak se oblasti říká, proto patří k nejnavštěvovanějším místům k zemi. Jeho krásu nejlépe posoudíte z nadhledu nebo ze sedla čtyřkolky, kterou si zde můžete zapůjčit.

Podzemní řeka

Tajemná podezmní řeka Puero Princesa se probojovala i na seznam nových přírodních divů světa. Plavba, při níž musíte mít nasazené helmy a záchranné vesty, probíhá v naprosté tmě pouze za svitu baterek. Zvláštní ozvěny a téměř neviditelní živočichové pak snadno vyvolají husí kůži. Kdo se nebojí, nesmí tuto hříčku přírody během návštěvy FIlipín vynechat.

Oslavy

Všemožné oslavy a festivaly se na Filipínách odehrávají snad každý týden. Některé mají kořeny v náboženství, jiné mají důležitý historický kontext. Většina z nich je ale spojena s úchvatnými rituály a dechberoucími kostýmy. Traduje se též, že každý Filipínec se rodí s hudebním sluchem. Zpěv tu tak uslyšíte ze všech stran.

Jídlo

Období španělské, americké a japonské nadvlády se propisuje i do jídelníčku místních restaurací. Tradičním pokrmem je pečené sele v celku nebo různé druhy mas s octem a sojovou omáčkou. Sladkou tečkou, v místním horku tolik žádanou, bývá nejčastěji takzvané halo-halo. Pod tímto exotickým názvem se skrývá ledová tříšť s mlékem a čerstvým či kandovaným ovocem.