Antigua

Rady, tipy, informace na cesty

Antigua ve zkratce:

  • nebeský klid v srdci Malých Antil
  • růžové pláže a větrné mlýny
  • cukrová třtina, šťavnaté ovoce a čerstvé ryby
  • průzračné vody Karibiku

Antigua – Praktické informace

icon
Cestovní doklady a vízové informace
  • Informace pro občany České republiky:
    K vycestování je potřeba cestovní pas platný alespoň 6 měsíců po návratu. Vízum není nutné pro turistický pobyt kratší než 6 měsíců. Při vstupu je nutné se prokázat pasem splňujícím podmínky výše, platnou zpáteční letenkou nebo lodním lístkem, dokladem o ubytování a finančních prostředcích pokrývající náklady na pobyt v zemi.
  • Informace pro občany ostatních zemí:
    Údaje o pasových a vízových požadavcích včetně přibližných lhůt pro vyřízení víz pro občany třetích zemí jsou k dispozici u příslušných úřadů třetí země (ministerstvo zahraničních věcí, zastupitelský úřad).
icon
Elektrické zásuvky

230 V, 60 Hz – zásuvky typu A a B, je proto nutné použít adaptér.

icon
Doba letu

Obvyklá doba letu z ČR na Antiguu a Barbudu je 12 až 16 hodin v závislosti na zvoleném odletovém letišti a letovém řádu. čti více

icon
Jazyk

Úředním jazykem je angličtina.

icon
Počasí/Podnebí

Tropické klima bez velkých výkyvů. Nejvhodnější doba pro návštěvu je během suchých zimních měsíců (leden–březen), kdy průměrné denní teploty dosahují 27 °C. Nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen s teplotami pravidelně přesahujícími +30 °C. V září a říjnu nastává období dešťů, které je provázeno častým výskytem hurikánů a tropických bouří.

icon
Měna

Východokaribský dolar (EC$), 1 EC$ = cca 8,75 Kč. Optimální je v ČR směnit koruny za americké dolary, které po příletu směníte za EC$. Běžně lze platit USD nebo kartou.
Aktuální směnný kurz zde.

icon
Zdravotní informace a požadavky
  • Povinná očkování: žádná
  • Doporučená očkování: břišní tyfus, žloutenka typu A, žloutenka typu B
icon
Místní čas

GMT-4. Oproti ČR je v zimě -5 hodin, v létě – 6 hodin.

icon
Tipy (zajímavá místa, suvenýry…)
  • Devil’s Bridge – most z vápencové skály, který vznikl narážením vln o místní pobřeží
  • Long Bay Beach – pláž s nádherným bílým pískem a křišťálovou vodou
  • Saint John’s – barevné hlavní město s historickým centrem
  • Nelson’s Dockyard – loděnice a muzeum na Seznamu světového dědictví UNESCO
  • Shirley Heights – místo s nejkrásnějším výhledem do širokého okolí
  • Suvenýry – koření a bylinky, rum, keramika, malby, dřevěné výrobky, vázy, dekorace, oblečení, šperky z perel
icon
Příklad cen v destinaci

Karton mléka – cca 5,50 $CD
Populární žlutý sýr 1 kg – cca 17 $CD
Láhev piva známé značky – cca 7,50 $CD
Klobása 1 kg – cca 34 $CD
Láhev vína střední třídy – cca 30 $CD

Kontaktní úřady

Proč byste měli navštívit Antiguu

Pláže

Zlato, stříbro nebo diamanty? Ale kdeže! Největším bohatstvím Antiguy a Barbudy jsou její dokonalé pláže. Hebké jak pudr, bílé jako sníh, a navíc tak početné, že si „tu svou“ může najít doslova každý.

Shirley Heights

Nad slavným letoviskem English Harbour se rozkládá vyhlídka, která nesmí chybět na žádných propagačních materiálech ostrova. Při pohledu ze Shirley Heights totiž krásy Antiguy vyniknou skutečně naplno. Za dobrého počasí navíc dohlédnete až na okolní ostrovy Guadeloupe a Montserrat.

Koloniální dědictví

Antigua a Barbuda je již více než 40 let nezávislou zemí, koloniální dědictví tu ale dýchá z každé ulice, zdi i jídelního lístku. Málokoho tak překvapí, že národním sportem souostroví je kriket, který sem zanesli právě Britové. Kromě výkonů místních sportovců tu ale může obdivovat i nádhernou architekturu v podobě katedrály sv. Jana a nespočtu vojenských pevností.

Království rejnoků

Tam, kde jiné ostrovy lákají na delfíny, nabízí Antigua něco skutečně neotřelého. Poblíž městečka Seatons se totiž můžete vydat na jedinečně šnorchlovací dobrodružství mezi hejny rozdováděných rejnoků. Za poplatek zde kromě potápěčského vybavení dostanete i malou porci krmiva, se kterými rejnoky přilíkáte na dosah ruky.

St. John’s

Antigua a Barbuda patří mezi nejmenší státy světa. Celé souostroví má dokonce méně než obyvatel než Liberec! Přirozené centrum ostrova představuje dvacetitisícové St. John’s, kde se soustředí většina firem a obchodů. Kromě tradičního zboží tu ale pořídíte i luxusní šperky nebo designové oblečení.

Most do pekla

Skalní útvar Devil’s Bridge připomíná samotný konec světa. Rozeklané útesy, které tvoří tento jedinečný poloostrov, jsou konstantně bičovány silnými vlnami, až člověk nabude dojmu, že musí síle přírody každou chvíli podlehnout. Proti erozi jsou ale, zdá se, imunní, a tak si tuto hříčku přírody může užívat už nespočet generací v řadě.

Větrné mlýny

Podobně jako většina ostatních karibských ostrovů se i zde skvěle daří cukrové třtině. Ke každé plantáži přitom v historii náležel vlastní větrný mlýn. Z původních 170 se jich do dnešního dne dochovalo něco málo přes polovinu, avšak většina z nich se nachází v pokročilém stádiu rozkladu. Nic to však nemění na tom, že místní si bez mlýnů neumí krajinu snad ani představit.

Po stopách amerických prezidentů

Nejvyšší horu ostrova, která vystupuje skromných 402 metrů nad úroveň moře, najdete v dnešních průvodcích a mapách pod názvem Boggy Peak. Pokud by se vám však do rukou dostala publikace z let 2009 až 2015, nestačili byste se divit. Celých šest let totiž nesla jméno Mount Obama na počest tehdejšího amerického prezidenta. Ať už se vrcholek nazývá jakkoli, výšlap na jeho špici byste si dozajista neměli nechat ujít.

Zamilované pobřeží

Zavítáte-li z hustě obydlené Antiguy i na odlehlou Barbudu, minout byste neměli slavnou Pink Sand Beach. Unikátní růžovou barvu jí nedodává písek ani řasy, ale naplaveniny stejně zbarvených mušlí. Cesta k pláží navíc není zrovna jednoduchá, a tak si všechnu tu krásu vychutnáte ve společnosti pouhé hrstky dalších návštěvníků.