Madagaskar potápění

Poradenství z vlastních zkušeností na ostrově.

Zaměření na pobyty, výlety a potápění.

Více informací poskytneme na kontaktu.

Ubytování zde

Nosy Be

Je malý tropický ostrov (asi 300 km2), který se nachází v Mosambickém kanálu, 8 km od severního pobřeží Madagaskaru, se kterým je spojen několika rychlými čluny s přístavem Ankify a odtud do města Ambanja.

 Známá je také pod madagaskarskou přezdívkou „nosy mantra“, tedy voňavý ostrov, díky vůni koření, ylang ylang, frangipani, vanilky, která je cítit všude. Pobřeží ostrova je členité, s krásnými zátokami. Vnitrozemí je příjemné, kopcovité s 12 jezery zabírajícími sopečné krátery na svazích Mont Passot, důležité vodní rezervy pro obyvatele ostrova.

Mimořádná biologická rozmanitost a příroda jsou velkým bohatstvím Madagaskaru. Jedná se o mimořádný biotop pro světově unikátní druhy rostlin a živočichů včetně želv, chameleonů a baobabů, ale také několika druhů lemurů, z nichž se makak (Eulemur macaco) vyskytuje pouze na ostrově Nosy Be a v nedalekých Nosy. Komba. Pozornost si zaslouží i ptáci, kteří přitahují pozorovatele ptactva z celého světa.

 

 

 

Bezkonkurenční Madagaskar

 

Velryby, Velrybí žraloci, Želvy, Žraloci, Makro

Dlouhé pobřeží Jihoafrické republiky skýtá nejen možnosti ponořit se mezi velké velrybý žraloky nebo si zaplavat mezi velrybami, ale také lokality s pestrobarevnými korály a neméně barevnými rybami, včetně karet, útesových či spanilých žraloků, delfínů a na otevřené vodě také kladivounů a mnoha dalších.

Potápění v zátoce je jednoduché a snadno dostupné ideální pro začátečníky.

Pozorování velkého množství malých a jemných živých organismů v této oblasti:  

mořští koníci, žabí ryby, listové ryby, pegasové, nosorožci…

Více než 300druhů nahozábrých plžů.

Zajitíme menším skupinám pobyt, potápění, exkurze na Madagaskaru dle individuálních požadavků. 

Ideální pro začátečníky v malé hloubce zde objevíte mnoho pokladů .

 

Nosy be – pobřeží

Všechny ty ponory, které jsou 4 -5 km od pobřeží a které tedy těží z jeho ochrany a nejsou ovlivněny negativními vlivy přílivu a odlivu, jsou zahrnuty do oboru „inshore“ potápění. Většinou se jedná o mělčiny, rozmístěné západně od Nosy Be, bezprostředně mimo ostrov Nosy Sakatia, nebo jižně, poblíž pláže Madirokeli a kráteru, s hloubkami od minimálně 14 metrů do maximálně 24-25 metrů. Jsou to hejna bohatá na ryby a s barevnými a evokujícími scenériemi, které nechávají podvodní fotografy fascinovat. Lze je provádět se všemi typy přílivu a odlivu: s malým i velkým přílivem, se stoupajícím přílivem jako s klesajícím přílivem … pak schopnost identifikovat, kde se ryba nachází, jaká je nejvhodnější cesta za těchto přílivových podmínek, a tedy jak dosáhnout „maximální účinnosti s minimálním úsilím“, závisí na zkušenostech průvodce pro potápěče. Normálně tuto skupinu ponorů navrhujeme jako druhý ponor ráno, protože jsou mělčí a nacházejí se v kratší. 

CHAMEAU ( MINIMÁLNÍ HLOUBKA 14 METRŮ, MAXIMÁLNÍ 25 METRŮ)

V italštině „velbloud“ pro dvojitou hrbovou konformaci této mělčiny, která se vyvíjí mezi 14 a 25 metry do hloubky. Vnější svahy těchto dvou hrbolů jsou nevyčerpatelným dolem spektakulárních nahých větví (často nedostupných ani ve vědeckých knihách) a sasanek nejrůznějších tvarů a barev. Na čepici hejna chřástalů a chřástalů, gorgonií, měkkých korálů, které vytvářejí barevnou a fascinující krajinu pro milovníky makra. Nezřídka potkáte murény leopardí, velké kanice (vůbec ne plaché), rejnoky a rejnoky všech velikostí.

FUCILIERS (MINIMÁLNÍ   HLOUBKA 13 METRŮ, MAXIMÁLNÍ 24 METRŮ)

Protáhlý suchý, který se vyvíjí v hloubce 14 až 24 metrů. Přezdívá se mu „rybí trh“, protože je domovem velkých hejn chřástalů a chřástalů, ale také štěňat barakud a sardinek. Často se stává, že jsme svědky skutečných „bitev“ o přežití, kdy obrovské, velmi rychlé a hrozivé karangidy pronásledují závratnou rychlostí mraky sardinek, které se pohybují v homogenní a mnohotvaré bublině tvořené tisíci velmi rychlých „živých kulek“.

BANKA GORGONIAS (MINIMÁLNÍ HLOUBkA 10 METRŮ, MAXIMÁLNÍ 19 METRŮ)

Břeh, který se rozkládá v hloubce 14 až 19 metrů, aby byl pokryt jako zalesněný park panoramatickou cestou mezi gigantickými gorgoniemi, které se shlukují kam až oko dohlédne a filtrují vody bohaté na plankton kanálu, který odděluje Nosy Be od Madagaskar . Zde mají svůj domov dvě gigantické zelené želvy a nacházejí perfektní prostředí pro rejnoky, krokodýly, kaury, ale také překvapivě velké humry, rozlohy krásných sasanek a řadu pohárových hub tak velkých, že se do nich vejde celý potápěč.

JESKYNĚ SAKATIA (MINIMÁLNÍ HLOUBKA 13 METRŮ, MAXIMÁLNÍ HLOUBKA 25 METRŮ)

Některé korálové útvary spočívající na písčitém a plochém dně v hloubce 25 metrů, bohaté na alcyonaria a měkké korály, poskytují úkryt s malými jeskyněmi a roklemi velmi zvláštní choreografii kapitánů, skleněných ryb, střelců, krokodýlů, štír a pastinák. 

Ponor končí stoupáním po barevné plošině v hloubce 16 – 17 metrů, kličkováním ve prospěch proudu mezi krásnými gorgoniemi a obdivováním mírumilovných skupinek andělských ryb, rozptýlených hejn jednorožců, rozlohy madreporů všeho druhu, sasanek obývaných klauni a porcelánoví krabi. Ve šťastných dnech možná i nečekaná setkání. 

LICORN (MINIMÁLNÍ HLOUBKA 15 METRŮ, MAXIMÁLNÍ 24 METRŮ)

Nedaleko jeskyní Sakatia je tato mělčina chráněná před proudy navštěvována obrovskými hejny jednorožců (podle kterých má své francouzské jméno) a gruntů. Potápění v naprosté relaxaci, pozorování poklidného života na útesu, nechat se ukolébat proudem. Přezdíváme mu „Nemův dům“ a je to jeden z ponorů, který se dá zvládnou 

OLAF Hloubka min 6 metrů, max 16 metrů

Malá mělčina u ústí kanálu sakatia s rozmanitou konformací: malá svislá stěna vystavená příchozímu proudu, písečný svah posetý gorgoniemi a sasankami, klobouk plný malých organismů k fotografování a pozorování. Potápění je zde neustálým překvapením zejména pro fotografy. 

L’ORADARIA Hloubka Min 3 metry, Max 11 metrů

Miniaturní škola na několika úrovních, které nic nechybí (gorgonie, sasanky, tvrdé a měkké korály, doupata a rokle), rámuje písčitou plochu, kterou je třeba objevit. Není neobvyklé vidět obrovské zelené želvy, humry, rejnoky a plataxy. Dovolující viditelnost. Výjimečný noční ponor, plný španělských tanečníků, ze kterého už nebudete chtít odejít. Opravdu úžasné! 

MARIVA Hloubka Min 3 metry, Max 9 metrů

Banka bílého písku plná malých drahokamů: sasanky se symbiotickými krevetami a kraby, velmi zvláštní nudibranchs, pipefish, malí žraloci na kytarový, který se odehrává v mělkém, světlém a fascinujícím prostředí.

Mořský park Nosy Tanikeli

PŘEDNÍ TANIKELI ( hloubka min 2 metry, max. 21 metrů)

Pokud se potápíte Tanikeli za jasného a slunečného rána, jste okamžitě přesvědčeni, že je to nejlepší ponor vašeho života. Neuvěřitelná koncentrace života a rozmanitost skutečně jedinečných druhů na světě vám dává dojem, jako byste byli ponořeni do přírodního akvária. Mořští tvorové se zde zdají být naprosto v pohodě mezi potápěči, kteří jsou vítáni klidně a někdy i zvědavě: ve scénáři krásných tvrdých a měkkých korálů, hejn střelců, malých skupin karangidů, rejnoků modroskvrnných, plataxů, všech druhů útesové ryby, sardinky a kanice všech velikostí. Pokud se vám podaří odpoutat pozornost od této okouzlující scenérie a soustředit se na rokle a na zem, najdete ty nejstydlivější tvory: lvíče, štíry, pýchavky, krokodýly, dýmky, sasanky (a jistě také některé druhy dosud neklasifikované), krevety, nudibranchs. Téměř stálou a vždy vítanou přítomností je přítomnost velmi klidných jestřábníků a želv kulovitých. Pokud budete mít velké štěstí, můžete narazit i na žraloka leopardího. Zkrátka ponor za 10 cum laude. nudibranchs. Téměř stálou a vždy vítanou přítomností je přítomnost velmi klidných jestřábníků a želv kulovitých. Pokud budete mít velké štěstí, můžete narazit i na žraloka leopardího. Zkrátka ponor za 10 cum laude. nudibranchs. Téměř stálou a vždy vítanou přítomností je přítomnost velmi klidných jestřábníků a želv kulovitých. Pokud budete mít velké štěstí, můžete narazit i na žraloka leopardího. Zkrátka ponor za 10 cum laude

 

TANIKELI FARAGLIONE ( hloubka min 3 metry, max 21 metrů)

Jako poklidná panoramatická procházka, tento ponor je třeba provést v naprosté relaxaci, nechat se unášet proudem na písčitém dně, aniž byste se příliš zabývali tisíci věcmi, které upoutají vaši pozornost, ale obdivujte skutečně okouzlující a nečekaný scenérie tvořené gorgoniovými zahradami, růžovými, bičovanými korály, gigantickými houbami a vrcholky plnými života a barev.

 

JIŽNÍ TANIKELI ( hloubka min 3 metry, max 21 metrů)

Méně populární než Tanikeli Fronte, tento méně frekventovaný ponor stále vyvolává velké emoce, pokud jej dobře znáte, zejména pokud jde o biologickou rozmanitost: listová ryba, žabí ryba, dýmka, štír, gigantičtí humři, vše zarámované do snové choreografie se skutečnými stromy černých korálů a gorgonií, plochy varhanních hub s převahou růžové, světle modré a žluté.

Korálový útes Nosy Be je také třetím na světě z hlediska biologické rozmanitosti korálů. Existuje více než 2500 druhů měkkých a tvrdých korálů, které potěší milovníky potápění a šnorchlování. Souostroví Nosy Be má velké kouzlo díky rozmanitosti své krajiny: od pláží sopečného písku přecházíme na bílé nebo korálové z dalších ostrovů, které jsou jeho součástí, včetně Nosy Tanikely, Nosy Sakatia, Nosy Komba, Nosy Iranja , Nosy Fanihy, Nosy Faly.

Madagaskar

Oficiální název

Repoblikan’i Madagasikara (francouzsky République de Madagascar, česky Madagaskarská republika)

Hlavní město

Antananarivo (francouzsky Tananarive); v běžné řeči se používá zkratka Tana, dříve i Iarivo nebo Analamanga.

Rozloha

587 040 km2 – čtvrtý největší ostrov světa po Grónsku, Irianu (Nové Guineji) a Kalimantanu (Borneu) a zároveň největší africký ostrov. Srovnatelnou rozlohu má např. Ukrajina, Francie nebo Keňa.

Administrativní členění

Madagaskar byl dlouhý čas členěn na 6 provincií (malg. faritany): Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina a Toliara. Na základě referenda z roku 2007 však byly provincie zrušeny (k říjnu 2009) a nejvyššími správními celky se staly kraje (faritra), které byly dříve až na druhé úrovni členění. Je jich 22 a dále se člení na 114 okresů (departemanta). Hlavní města bývalých provincií však stále zůstávají významnými centry, i když neoficiálními.

Podnebí

Madagaskar má tropické podnebí podél pobřeží (zejména na východě), mírné ve středu ostrova a suché na jihu a jihozápadě. Ovlivňují ho monzuny přicházející od severovýchodu. V prvních měsících roku pravidelně přicházejí ničivé cyklóny, které často pustoší zejména severovýchod země. Na východě najdeme úzký pás velmi vlhkého klimatu, směrem k západu a jihu je podnebí sušší; v těchto krajích je zřetelněji odlišeno období sucha a období dešťů (období dešťů připadá zpravidla na prosinec až březen). Nejvíce srážek (cca 9 000 mm ročně) spadne na poloostrově Masoala a v zálivu Antongila (na severovýchodě ostrova). Jihozápadní větry přinášejí vláhu na východní horské svahy a horký suchý vzduch na západ. Nejtepleji je v prosinci (na Madagaskaru je letní slunovrat 22. prosince) a nejchladnějším měsícem je červen, kdy mohou noční teploty ve vnitrozemí klesat až k bodu mrazu. Průměrné teploty během období sucha se pohybují kolem 25 °C ve vnitrozemí a 30 °C na pobřeží. Příjemný pobřežní vítr ale vysoké letní teploty obvykle zmírňuje.

Obyvatelstvo

Madagaskar má cca 27 milionu obyvatel, tedy zhruba tolik jako Austrálie. Populace si udržuje velmi mírný růst. Hustota zalidnění je cca 45 obyvatel na km2 (cca třikrát nižší než v ČR). Nejvíce lidí obývá východní vysočinu a východní pobřeží, které kontrastují s řídce obydlenými pláněmi na západě. Většina obyvatel žije v chudých venkovských oblastech a pouze 37 % obyvatelstva ve městech. Gramotnost populace dosahuje pouze 65 %. Populace Madagaskaru je mladistvá – cca 60 % obyvatel je mladší 25 let. Země se vyznačuje vysokou porodností, průměrně asi 4 narozené děti na jednu ženu. Mnoho mladých madagaskarských dívek je staženo ze školy a provdáno, neboť jejich rodiny získají výměnou skot či peníze. Většina obyvatelstva je mnohonárodnostní, což odráží rozmanitost ostrovních osadníků v minulosti. Bohužel je také stále znatelný pozůstatek hierarchického rozložení společnosti, některé etnické skupiny udržují kastovní systém. Potomci domácích otroků (např. z dob království Merina v 16. až 19. století) mají omezen přístup ke vzdělání a pracovním příležitostem navzdory úmluvám o lidských právech.

Etnické složení

Drtivou většinu obyvatelstva tvoří Malgaši (cca 90 %), zbytek Číňané, Indopákistánci, Komořané a Evropané (především Francouzi). Malgaši se rozdělují do 18 etnických skupin. Nejdominantnějším a největším malgašským etnikem je lid Merina malajsko-polynéského původu. Žije v nejvyspělejší oblasti kolem hlavního města Antananarivo a vyznává křesťanství. Byl také první, kdo ovládl architektonické a metalurgické dovednosti. Kulturně blízké je mu etnikum Bezanozano a Sihanaka (praktikují podobné tradice a rituály). Druhým nejpočetnějším etnikem je Betsimisaraka na východním pobřeží, jehož kulturu ovlivnili mořeplavci včetně pirátů. Pěstují kávu, vanilku a liči. V centrální části ostrova také najdeme třetí největší etnickou skupinu Betsileo, experty na rýžová políčka.

Hrbatí zebu jsou na Madagaskaru neocenitelnými pomocníky

Sakalava jsou pastevci obývající západ ostrova, jejichž ženy mají v porovnání s ostatními etniky mimořádné postavení. Tsimihety se vymykají tím, že si nestříhají vlasy jako projev nezávislosti. Antankarana žijící na severu jsou rybáři nebo pastevci dobytka. Vezo jsou známí rybolovem na svých specifických kánoích. Bara, nomádští pastevci vyznávající polygamii, žijí ve vnitrozemí jižní části Madagaskaru. Antaimoro a Antambahoaka jsou potomky muslimských obchodníků, vyznávají islám a používají arabské písmo známé jako sorabe. Žijí v jihovýchodní části ostrova stejně jako menší etnika Antaisaka a Antaifasy. Na jihu najdeme Antanosy, Antandroy a Mahafaly, kteří pěstují pro svou obživu rýži, kukuřici, maniok a batáty.Lesní etnikum Tanala je občas považováno za samostatnou etnickou skupinu (mimo Malgaše). Malé etnikum Makoa tvoří potomci otroků z Mosambiku, které často Francouzi zaměstnávali jako policisty nebo vojáky. Od Malgašů se odlišují vyšším vzrůstem.

Náboženství

Mpisikidy vykládá sikidy, věští a volí vhodný okamžik pro důležité události

Údaje o počtu vyznavačů jednotlivých náboženství se v různých zdrojích často výrazně liší. Pravděpodobně největší skupinu tvoří vyznavači původní víry v předky, resp. animismu (52 %). Duše mrtvých (razana) zůstávají na světě ve spirituální podobě a dohlížejí na své příbuzné. Na oplátku je potřeba prokazovat jim náležitou úctu. Když se duše předka rozzlobí, může to zapříčinit nějakou kalamitu, a je třeba si duši udobřit obětinami (nejčastěji skot zebu). S vírou v předky souvisí fady, systém zvyklostí a pravidel, respektive „tabu“. Ty je nutné dodržovat před i po životě člověka, který je vymyslel. Může to být například zákaz o něčem mluvit, ukazovat prstem, konzumovat určité potraviny nebo něco provozovat v určitou dobu. Existují jich stovky a mohou se lišit v sousedních vesnicích i jednotlivých rodinách. Obecně mají Malgaši úctu ke starým lidem a tradicím. Významnou událostí je famadinga, rituální exhumace, při které se ostatky předků očistí a zabalí do nových látek. Poradcem v duchovních záležitostech je šaman, který mimo jiné vede obřady, stanovuje datum konání důležitých událostí a vykládá sudbu (vintana), která řídí osud každého člověka. Malgašské věštecké umění se nazývá sikidy.Další velká skupina Malgašů se hlásí ke křesťanství (cca 40 %), přičemž protestantismus lehce převládá nad římským katolicismem.Muslimského vyznání je asi 7 % populace (sunnité). Islám na Madagaskaru poprvé zakotvil ve středověku spolu s arabskými a somálskými obchodníky. Dnes se jedná zejména o obyvatele, kteří během 20. století připluli např. z Komor a Pákistánu a žijí převážně na severozápadě ostrova. Najdeme zde také hinduisty, přistěhovalce z indického Gudžarátu.

Jazyk

Podle ústavy z roku 1998 je oficiálním jazykem pouze malgaština, která spadá do austronéské jazykové rodiny. Malgaština je jazyk velmi květnatý, bohatý na metafory a přísloví. Obsahuje velké množství slov, které nelze přeložit do jiného jazyka. Názvy míst mohou být velmi dlouhé a obvykle mívají doslovný význam. Na ostrově se používá v několika desítkách lokálních dialektů. Merinský dialekt centrálního Madagaskaru se dnes učí i ve školách a na rozdíl od některých jiných dialektů mu rozumí většina populace.

.

Pro více informací nás kontaktujte na:

Tel: +420 607 722 539

Email: info@hztravel.cz

Ubytování zde